Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Balaton

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

EU információk

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Jegyzet

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kormányzati hírek

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Parlament

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés


FIDESZ választási győzelem - most kezdődik a valódi kihívás

 Az önkormányzati választásokon egyértelműen kialakult az erősorrend a parlamenti pártok között, a voksolás győztesének számító kormánypártok mögött a szocialisták tekinthetik magukat a legnagyobb ellenzéki pártnak, őket a Jobbik, majd a szinte csak a fővárosban jelen lévő LMP követ az MTI által megkérdezett politológusok szerint.

Az MTI által megkérdezett elemzők egyetértettek abban, hogy az LMP szervezeti gyengesége már a jelöltállításnál is egyértelművé vált, és a párt vasárnap Budapesten is a várakozások alatt teljesített azzal, hogy ugyanannyi képviselőt delegálhatnak a Fővárosi Közgyűlésbe, mint a Jobbik.

Krekó Péter, a Political Capital elemzője szerint a Fidesz tekinthető az önkormányzati választások győztesének, hiszen a kormánypárt amellett, hogy "meghódította" a rendszerváltás óta ellenzéki kézben lévő fővárost, több tradicionálisan baloldali város - így Nyíregyháza és Miskolc - polgármesteri címét is megszerezte. Kiemelte: a Fidesz a jövőben minden döntésénél hivatkozhat arra, hogy a választók az önkormányzati választásokon egyértelműen elfogadták eddigi programját.

A kormány emellett a következő időszakban újragondolhatja az önkormányzatok feladatait, így szóba kerülhet például egyes kórházak, oktatási feladatok állami kézbe vétele, amivel némileg csökkenhet az önkormányzatok feladatköre és politikai jelentősége - fűzte hozzá.

 

Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője azt is hangsúlyozta, hogy a Fidesz győzelme egyben hatalmas felelősséget is jelent, mivel az áprilisban és most vasárnap elért rendkívül széles körű felhatalmazás a kormánypárttal szembeni elvárásokat is nagyban megnövelte. A Fidesz számára - a szavazói, illetve politikusi tábor egyben tartása mellett - kihívást jelent majd például az egészségügy, a gazdaság és az oktatás területén várt változtatások végrehajtása - jegyezte meg. Szerinte az LMP-nek a következő éveket egy országos szervezeti hálózat kiépítésével, vagyis a vidéki jelenlét megteremtésével kell töltenie ahhoz, hogy tartani tudja a lépést az MSZP-vel és a Jobbikkal.

 

Filippov Gábor, a Progresszív Intézet elemzője a "főváros színváltoztatását" nevezte a legjelentősebbnek, hiszen amellett, hogy Budapestnek "60 év után először lett jobboldali főpolgármestere", eddig példátlan módon egy pártpolitikailag egységes többség alakulhat a Fővárosi Közgyűlésben.  Ugyanakkor úgy látja, hogy az MSZP-nek nem sikerült mozgósítania "apátiába süllyedt választóit" az országos "narancsuralom" rémével, ráadásul szerinte az sem jelenthet vigaszt a szocialistáknak, hogy bizonyos mértékben javítottak tavaszi eredményeiken.

Az elemző szerinte az MSZP két legmeglepőbb arányú sikere inkább szól a személyeknek, mint a pártnak.

A Progresszív Intézet munkatársa szintén úgy gondolja, hogy a Jobbik szereplése a párt eddigi dinamikájának megtörését jelezheti, még akkor is, ha 2006-hoz képest jelentős mértékben növelték jelenlétüket a helyi képviselő-testületekben.(MTI)

 

Publikálta
null