Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Állatbarát

Állatgyógyászat

Állatkozmetika

Állatorvosok

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Koncert

Költségvetés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Közvélemény

Kulturális programok

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Rally

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények


Megtámadták a népszavazást Mogyoródon

Megtámadták a népszavazást

A március 25-én megtartott testületi ülés szokás szerint Babicz László polgármesternek a két ülés közötti eseményekről szóló tájékoztatójával vette kezdetét. Megtudhattuk többek között, hogy a Gödöllői Városi Bíróságon magánszemély támadta meg a népszavazást elrendelő határozatot, s az önkormányzat döntését a bíróság megsemmisítette, sőt, fellebbezés hiányában a végzés jogerőre is emelkedett. Varga A. Tamás képviselő jelezte, hogy az önkormányzat nevében a polgármester kötelessége lett volna fellebbezni a határozat ellen, hiszen több száz választó írta alá a kezdeményezést, de még van rendkívüli jogorvoslati lehetőség, így a képviselő törvényességi óvással fog élni. Varga A. Tamás szerint a döntést megtámadó személy, idősebb Albert László nem éppen a jogok tudora, s véleménye szerint mások állhatnak a háttérben. Kérte a testületet, hogy a műfüves pálya anyagi vonzata kerüljön ki a költségvetésből – a bíróság a költségvetési tétellel szembeni népszavazási tilalmat jelölte meg határozata indokaként –, s a jogi akadály elhárítása után megtartható lenne a voksolás, amelynek eredménye alapján – amennyiben a lakossági döntés megköveteli – a költség utólag kerülhetne vissza a büdzsébe. Hozzátette, a népszavazást kezdeményezők akaratát nem lehet semmibe venni, s az általa ajánlott megoldás tisztességes lépés lenne, ilyet azonban ő már nem vár el képviselőtársai többségétől. Az erős szavakat természetesen nagy felzúdulás követte, Brédáné Benner Ilona és Hutter József is tiltakozott, utóbbi egyben hozzátette azt is, hogy Albert László, mint egykori sportköri elnök illetékesnek érezheti magát a pálya ügyében, így logikus a népszavazás elleni egyéni fellépése, tehát nincs mögötte senki. Varga A. Tamás a Katona Péter aljegyzőtől kért jogi tájékoztatás után megismételte a rendkívüli perorvoslat lehetőségét. Így tehát az ügy még koránt sincs lezárva, az eredeti, május 17-i dátum ezzel azonban erősen megkérdőjeleződött.

Ezután lassan megnyugodtak a kedélyek, és a Képviselő Testület áttért a rendes napirendre. A regionális vízmű-társaságok részvényeinek önkormányzati tulajdonba adását egyhangúan támogató határozat meghozatalát a pályázati beszámoló követte, amelynek során bemutatkozott Matolcsiné Dr. Szimon Ildikó, a Polgármesteri Hivatal új referense. A következő napirend is az előző ponthoz kapcsolódott: a nagytemplom környékének infrastrukturális fejlesztésével kapcsolatos pályázat benyújtásáról született egyöntetű döntés.

A Kútvölgyet érintő szabályozási kérdések napirendje az adott terület néhány jelenlévő lakójának hozzászólásai miatt kissé elhúzódott. A telekösszevonásokra vonatkozó lakossági javaslatokkal szemben a testület végül a kútvölgyi patak árokká történő átminősítését, illetve a rendezetlen telekviszonyok sorsát telekcserék útján megoldó javaslatot egyaránt elvetette, s egyben a kérdéses településrészen szabályozási koncepció elkészítéséről született döntés.

Az Advert Kft. kérelmével foglalkozó anyag rövidebb vitát hozott, s a képviselők elviekben támogatták az autósmozi területének átminősítését a GKSZ-övezetbe, azzal a hangsúlyos kitétellel, hogy a határozat még nem jelenti magát az átminősítést.

Az új Egészségház építése kapcsán a tárgyalások további folytatásáról döntöttek, majd egyhangúan megszavazták a Dunakeszi Kistérség Társulási Megállapodásának egyes szociális alapszolgáltatási feladatait érintő módosítását.

A testület ezek után tudomásul vette a 2007. évi belső ellenőri összefoglalót és a civil szervezetek támogatásával foglalkozó auditori jelentést is.

A településüzemeltetési feladatok ellátását szolgáló, önkormányzati kft. alapításának anyagánál rövidebb vita bontakozott ki a gazdasági hatékonyságról, s végül egyhangúan új, részletesebb előterjesztés kidolgozásáról született határozat.

A HÉV-állomás környezetének rendezése, kisebb vita után, az önkormányzat anyagi érdekeit figyelembe véve zárt ülésre került.

Ezután következett ismét a tervezett kötvénykibocsátás megvitatása. Az előző ülésen kimerítő tájékoztatást nyújtó Csapó Ágnes szakértő ismét összefoglalta a speciális kölcsönfelvételi lehetőség mibenlétét, majd hosszas vita, képviselői érvek és ellenérvek, valamint kérdések hangzottak el. A tervek szerint, összesen 1,2 milliárd forintot venne fel az önkormányzat, amelyből 700 millió fejlesztésre, 500 millió pedig „óvadéki céllal” kerülne felvételre.

Varga A. Tamás saját utánajárását elemezve a devizahitelből adódó árfolyamkockázat, illetve a túlságosan hosszú, húszéves lejárat miatt fejezte ki aggályait, s Paulovits Géza és Kapitány Attila is a jövőbeli testületekre rótt súlyos törlesztési kötelezettséget, egyben Mogyoród mozgásterének leszűkülését emelte ki. Zsákainé Bodoki Gabriella és Brédáné Benner Ilona az intézmények színvonalas működtetése és a folyamatban lévő beruházások finanszírozása okán a kötvénykibocsátás mellett érvelt, dr. Elek Attila azonban saját tapasztalataira alapozva az előzetes piaci-finanszírozási tervezést hiányolta. A szakértő asszony a kockázati tényezők alacsony fokát próbálta kiemelni, s egyben felhívta a figyelmet, hogy jelen esetben még nem a kötvénykibocsátásról, csak az arra vonatkozó kötelező érvényű ajánlatbekérésről kell dönteni. Ez utóbbi felvetéshez Babicz László is csatlakozott, mondván, a beérkezett ajánlat akár vissza is utasítható. Végül Kapitány Attila javaslatára név szerinti szavazással döntött a Holló Gabriella távollétében 13 tagú testület az ajánlatok bekéréséről. A voksolás során Babicz László, Babicz Balázs, Brédáné Benner Ilona, Holló Miklós, Hutter József, Ribai Zoltán és Zsákainé Bodoki Gabriella révén hét igen hangzott el, dr. Elek Attila, Kapitány Attila, Kurfis László, Paulovits Géza, Varga A. Tamás és Zahár Béla hat ellenszavazata mellett, így több pénzintézettől is ajánlat várható a kötvényfeltételekről, az viszont továbbra is az ajánlatok tartalmának és az azok alapján meghozott döntés függvénye, hogy mindezt követi-e újabb lépés, vagyis tényleges kötvénykibocsátás.

A végére maradt még három napirend: a Pisokmájban a Nagyhomoki és Borsó utcák sarkán lévő ingatlan rendezésének ügye, amit a következő ülésére halasztottak, majd egyhangúlag támogatták a telekhatár-rendezési kérelmet a patak mentén, végezetül pedig szintén egyhangú támogatást kapott a Mogyoród virágosításával kapcsolatos előterjesztés. Az anyagi- és eszközvonzaton kívül az önkormányzat e téren számít a lakosság együttműködésére is, így a virágigények bejelentése után az ültetés-gondozás feladatát a lakók vállalhatják magukra az általuk megjelölt közterületeken.

Ezzel háromnegyed tízkor, viszonylag hamar véget ért a márciusi ülés nyílt része.

(Mogyoródi Hírnök)   Luzsicza István

 
Publikálta
null