Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás


Szeret minket az UNESCO -Újabb világörökségi helyszín

 

Jelentés készül a tokaji világörökségi helyszín állapotáról, a dokumentumot február 1-jéig kell eljuttatni az UNESCO párizsi központjába - erősítette meg hétfőn az MTI-nek a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) helyettes vezetője, aki beszámolt arról is, hogy megkezdődtek az előkészületek két újabb magyarországi helyszín világörökségi felterjesztésére, és szó van egy harmadik, föld alatti területről, a budai termálkarsztról is.

A tokaji helyszínről szóló úgynevezett megőrzési állapotjelentésben elsősorban azt kell bemutatni, hogy a területre tervezett projekt, erőmű milyen mértékben veszélyeztetheti a világörökségi értékeket - mondta a Népszabadság aznapi cikke kapcsán Fejérdy Tamás.

Mint hozzátette, kiindulásnak a terület kezelési tervét tekintik, ki kell térniük a természeti és épített értékek védelmére, és azt is meg kell vizsgálni, a pillanatnyi magyarországi szabályozás alkalmas-e arra, hogy a védelem megvalósuljon.

Fejérdy Tamás kiemelte, hogy a világörökségi helyszíneket érintő végrehajtási irányelvek egyik pontja kimondja: ha valamely helyszínen nagyobb arányú fejlesztést terveznek, azt jelezni kell. Ezt megtette a civil szféra és megtették ők is. Az UNESCO Világörökség Központtól reagálásként érkezett az a felkérés, hogy a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága adjon úgynevezett megőrzési állapotjelentést a tokaji helyszínről.

A készülő jelentést a tervek szerint a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság. A KÖH elnökhelyettese a jelentés tartalmát nem kívánta "megelőlegezni", azt azonban jelezte, hogy a fejlesztést sok szempontból vizsgálva, szakemberek bevonásában állítják össze a dokumentumot.
Szólt arról is, hogy megkezdődtek az előkészületek újabb magyarországi helyszínek világörökségi felterjesztésére.

Két helyszín esetében elindult a folyamat, elkészültek a legelső előkészítő tanulmányok: az egyik a Lechner Ödön és kortársai, a magyar szecesszió, vagy újabb munkacímén a Lechner Ödön autonóm premodern építészete című projekt, a másik pedig a római limes, azaz a Római Birodalom egykori határvonalának magyarországi szakasza.

A Lechner örökségéről szóló felterjesztést Fejérdy Tamás szerint talán 2009. január 31-ig benyújthatják, egy évre rá pedig a limesre vonatkozó dokumentációt is eljuttathatják Párizsba.
Harmadikként említette a budai termálkarsztot, amely elképzelésük szerint a budapesti világörökségi helyszín bővítése lehetne, a föld alatt. A KÖH elnökhelyettese kiemelte, hogy ez utóbbi világörökségi terület ily módon kulturális és természeti jellegűvé, vagyis úgynevezett vegyes típusú helyszínné válna.

A föld alatti helyszín bemutatása, szabályozása, védőzónájának megállapítása nem egyszerű feladat - mondta az előkészítés kapcsán Fejérdy Tamás.

Jelenleg Magyarországról a világörökségi listán szerepel Budapest Duna-parti látképe, a budai Várnegyed, az Andrássy út és történelmi környezete, Hollókő ófalu és táji környezete, az Aggteleki-karszt és a szlovák-karszt barlangjai, a Pannonhalmi Bencés Főapátság és közvetlen természeti környezete, a Hortobágyi Nemzeti Park és puszta, a pécsi ókeresztény sírkamrák, a Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj és a tokaji történelmi borvidék.

Mint a Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága honlapján olvasható, a magyar várományosi listán szerepel, vagyis a magyarországi szervezet esélyesnek és érdemesnek tartja a felvételre a római limes és Lechner Ödön művészete mellett: Tarnóc ősélőhelye (2003-ban felterjesztve); a komárom-komárnói erődrendszer (szlovák-magyar közös felterjesztés); a "Dunakanyar kultúrtáj" (munkacím, a visegrádi középkori királyi központ és vadászterület, illetve Esztergom középkori vára korábbi két várományosi helyszín összevonásával); a rózsadombi termálkarszt területe (a budapesti világörökségi helyszín kiterjesztéseként); a Tihanyi-félsziget, a Tapolcai-medence tanúhegyei és a Hévízi-tó; a Mezőhegyesi Állami Ménesbirtok; a tájház-hálózat Magyarországon; valamint Kárpát-medence az északkeleti részének fatemplomai (tervezett szlovák-magyar felterjesztés, esetleg lengyel csatlakozással).


Forrás: MTI

Publikálta
Vozár, Péterné

KÖZÉLET | GAZDASÁG | SZABADIDŐ | MINDENNAPOK | KIS SZÍNES | JEGYZET | SAJTÓKÖZLEMÉNYEK Powered by T-soft