Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Balaton

Befektetés

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

EU információk

EU pályázatok

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helytörténet

Ingatlan

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Irodalom

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Képviselők hírei

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Környezetvédelem

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Népművészet

Oktatás

Pályázatok

Pedagógia

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociálpolitika

Társadalom

Történelem

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás


Szomszédolás
 


2007. november 15-én a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Kht.  jóvoltából 35 fős küldöttség vehetett részt egy egynapos alsó-ausztriai tanulmányúton.. Az egy napos tanulmányútra meghívást kaptak a Keszthely-Hévíz Kistérségben az önkormányzatok, a vállalkozók, a civil szervezetek képviselői, emellett több intézmény is. A résztvevők a tanulmányút során betekintést nyerhettek a Schneebergland Mikrorégió (önkormányzati társulás) és a  Regionaler Entwicklungsverband Industrieviertel (Fejlesztési Ügynökség) mindennapjaiba. A határon átnyúló projektek és a kirándulás célja az, hogy a partner-szervezetek kialakíthassanak hosszú távú kapcsolatokat, melyek eredményeképpen a határ menti térségek összehangoltan, s így könnyebben fejlődhetnek.
Az alsó ausztriai Puchbergbe való megérkezést követően a megjelenteket köszöntötte Hohewand polgármestere, aki a Schneebergland kistérség vezetője is egyben. Köszöntőjében elmondta, hogy 2007. év elején alakultak, 1-3000 lakosú települések szövetségeként. A kistérségben 28.000 lakos él.
Ezt követően Puchberg polgármestere tájékoztatta a tanulmányút résztvevőit. Beszélt a 110 éves fogaskerekűről, mint a település nevezetességéről, mely 1800 m magasra viszi fel több mint egy óra alatt a turistákat. A csak nyáron üzemelő kisvasutat az állam és a tartomány tartja fent, folyamatosan megújítva és karbantartva azt.
Annamarie Trojer bemutatta a kistérségi rendszer felépítését. Eszerint Alsó-Ausztriában 5 mikrorégió van, melyből a délkeletit nevezik Industrieviertelnek. Ahogy azt neve is mutatja, Alsó- Ausztria gazdasági munkaerejének  40%-a található meg itt. Industrieviertel 1980 óta működik. Kialakította az együttműködést az iskolák, a továbbképzés és a hulladékfeldolgozás területén. Az itt található települések 70%-a csatlakozott valamilyen kistérséghez.
A régiót  a Regionális Fejlesztési Egyesület segíti. Fő feladatok a települési együttműködés segítése, a hálózatok kialakítása, a határon átívelő kapcsolatok  kialakítása, tanácsadás, projektmenedzselés.
A kistérségek közhasznú egyesületek, nincsenek munkaszervezetek, a polgármesteri hivatalok 1-1 dolgozója felelős a kistérségi munkáért. Industrieviertelnek 9 kistérsége van, ebből egy Schneebergland. 2006-ig vettek részt a LEADER programban. Ezek a területek a jelenlegi kistérségekkel voltak azonosak. 2007 óta csak két LEADER térség maradt. A kistérségek nagyon különbözőek. Sűrűn és ritkán lakottak, más-más a súlypontjuk – gazdaság, közlekedési infrastruktúra, kultúra, turizmus, mezőgazdaság, megújuló energia, közigazgatás, szociálpolitika, életminőség.
A következő projekteket dolgozták ki:
-    Közös gazdasági kiállítás
-    Gyűjtő-taxi rendszer
-    Határon átnyúló kapcsolatok
-    Közös ifjúsági rendezvények
-    Tájékoztató kiadvány a lakosságnak
-    Fejlesztési koncepciók
-    Régiós márkajelzések
-    Közös rendezvények
Kérdésre Ananmarie Troyer elmondta, hogy a fejlesztési források a LEADER-ből és a turizmusból származnak. Mindent közösen végeznek, ezért hatékonyak. A megtermelt pénzből  a munkahelyek révén visszakapott adók és kurtaxa  marad a térségben. A gyűjtő-taxira telefonon kell jelentkezni a közlekedéssel rosszul ellátott településeken, adott buszmegállókban szállhatnak fel rá, zónánkénti díjfizetéssel, mely 1,5-3 Eur. Az üzemeltetés 2/3-át a tartomány, 1/3-át pedig a kistérség és a település fizeti közösen.
Ezt követően Péterffy Ilona a Balatoni Integrációs Kht  keszthelyi képviselője beszélt a Balaton Régióról és a „Navigáló” projektről, melynek apropóján szervezték a tanulmányutat.
Majd Bubla Zoltán a Keszthely és Környéke Kistérségi Társulás munkaszervezetének projektmenedzsere tájékoztatta az osztrák-magyar hallgatóságot  Keszthely és környéke fejlesztési terveiről.
A Nyugat-Dunántúli Fejlesztési Regionális Ügynökség munkatársa a KEZDET  című rendszert mutatta be, mely immár öt nagyrégió  projektötleteit gyűjti és segíti, hogy a döntéshozók ismerjék az igényeket, ezek alapján ítélhessenek meg támogatásokat. A program elérhetősége: www.kezdet.hu , ahol partnernek is lehet jelentkezni tervezett  projektekhez.
Dömötör Eszter (RFÜ) a Navigáló internetes pályázatírást-tanító (távoktató) programot ismertette az érdeklődőkkel. Ez, az osztrák-magyar fejlesztésben megvalósult  projekt hivatott segíteni a pályázatírást még csak most tanuló többséget. A program témakörönként dolgozza fel az anyagot, melyek végén tesztkérdésekre kell válaszolni, biztosítva az egyének szabadságát a tanulási idő  és egyéni haladás megválasztásában. Hasznos segítője lehet ez civil szervezeteknek, pályázatírásban kevésbé jártas dolgozóknak. Elérhetősége: www.navigalo.kezdet.hu.
Ebéd után a részvevők megtekintették a puchbergi fogaskerekű állomását, a műhelyben szemügyre vehették a régi és új mozdonyokat, tájékoztatást kaptak arról, hogy a 16 dolgozó egy része télen is a műhelyben dolgozik, míg a többiek a síterep gondozásában vesznek részt. Egy munkavállalónak sok mindenhez kell értenie, hogy  a munkafolyamat minden részében hasznos lehessen.
Végül a schneebergi „Minőségi Üzemek” projektet ismerhették meg az utasok Andreas Mohr-Sederl gyümölcslé üzemében. A családi vállalkozás többféle gyümölcsből víz és cukor hozzáadása nélkül készít ivóleveket, a maradványanyagokból pedig likőrt és pálinkát. Alapanyagait a  saját málnaültetvényén kívül  még Magyarországról is beszerzi – például kajszibarack -, hogy aztán annak pálinkáját Amerikában értékesítse. Saját erejéből alakította ki üzemét, mely mellett saját éttermet is üzemeltet. Ez az étterem egy évben csak 5-10 napon át van nyitva, összhangban a környék éttermeivel. Itt elsősorban  a saját italait kínálja,  mellé saját készítésű házias ételekkel, kolbászokkal, füstölt áruval.
Az üzem része a „Minőségi Üzemek” projektnek, mely a térség kiemelkedő vállalkozásainak, rendezvényeinek biztosít jelentős helyi reklámot, egyedivé téve a választékot a multikulturális környezetben.
A résztvevők a télies időjárás ellenére is sok tapasztalattal, hasznos ötlettel térhettek haza, s várhatják a Navigáló projekt záró-konferenciáját Keszthelyen  november 29-én.

                                               
 







 








                                        
































Publikálta
Vozár, Péterné

KÖZÉLET | GAZDASÁG | SZABADIDŐ | MINDENNAPOK | KIS SZÍNES | JEGYZET | SAJTÓKÖZLEMÉNYEK Powered by T-soft