Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés


Kincsek a föld mélyén- Védelemre szorulnának a régészeti leletek

 

Gazdag leletanyagra bukkantak az Alsópáhok határában folyó ásatásokon a Balatoni Múzeum munkatársai. Az egykori egyházügyi birtokok helyén hamarosan luxusszálloda épül, előtte azonban a szakemberek mentik a kutatók és az utókor számára az ott talált hat régészeti korszak emlékeit. 


 A feltárást vezető Havasi Bálint régész, a Balatoni Múzeum igazgatója elmondta: tavaly novemberben kezdődtek a kutatások Alsópáhok határában, ahol egy beruházó egy ötcsillagos szállodát épít hamarosan. Mivel kiderült, hogy a mintegy húszezer négyzetméteres területen a kutatók számára kincseket rejt a föld, az építkezés megkezdése előtt munkatársaival és segítőikkel néhány hónapra birtokba vették a területet. Hat régészeti korszak anyaga került elő, a középső rézkortól egészen a népvándorlás végéig, 5800-tól az avar korig. A laikus számára nem sokat mond a sok gödör és a földkupacok, a hozzáértőknek azonban igazi csemegét jelent a valamikori vízjárás területe, ami akkoriban megfelelő életteret biztosított embereknek. Az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó lelet egy hatezer éves gyermeki csontváz, amely a kor temetkezési szokásainak megfelelően, zsugorított, magzati testtartásban került elő. Mellette feltehetően hozzátartozói helyezték el a valamikor étellel teli edényeket, így gondoskodva gyermekükről a túlvilágon is. A feltehetően fiú csontvázat megtalálójáról Sándornak, pontosabban Sanyinak nevezték el. E mellett kelta kút, rézkori cserepek és számos még nem azonosított tárgy került elő a földből. A szakemberek feladata, hogy a régi település nyomokat, egykori sírokat őrző egyes objektumokat a különböző korszakokhoz kössék, elkülönítsék egymástól. Ennek alapján zajlik majd az őszi, illetve téli lelet feldolgozás.

Treszler

Havasi Bálint az ásatáson

A Nyugat-Balaton és különösen Keszthely környéke igen gazdag egyébként a múlt emlékeiben a szakember szerint. Az örömteli tény mellett azonban Havasi Bálint azt is megemlíti, hogy most még szerencsések, mert a beruházó segítségével őrzik a területet, számos más helyen azonban komoly gondot okoz számukra az idegenek távoltartása a feltárásoktól. Mert mára lassan egész iparág épül a régészeti leletek adására, vételére. Külön internetes oldalakon lehet leadni az igényeket, és jó esetben már néhány hét múlva, akár a pizzát, futárszolgálat viszi házhoz a megrendelt tárgyat. Megbecsülni sem nagyon lehet, hány millió forintnyi érték vándorol így illetéktelenekhez, akár a határon, még a kontinensen is túlra. A leleplezés azonban nagyon nehéz. Akkor is gyakran tehetetlenek, amikor egy-egy fémkeresővel felszerelt idegent találnak a lezáratlan ásatási területen. Előfordul, hogy az éppen szorgosan keresgélő személy a zavar legkisebb jele nélkül azt mondja, hogy felesége előző nap séta közben elveszett arany ékszerét keresi. Egyéb bizonyíték hiányában pedig kénytelenek elengedni az illetőt, aki esetleg néhány nap múlva már lebukás nélkül fosztja ki a lelőhelyet. Havasi Bálint szerint a szabályozás mielőbbi változására volna szükség ennek megakadályozására, egyelőre azonban ez nincs tervben. Megoldást jelenthetne az, amit néhány országban már bevezettek és elvétve már nálunk is előfordul, hogy hivatalosan, tisztes bérért foglalkoztatnak fémkeresőket, kikötve azt, hogy a talált leleteket leadják megbízójuknak. Ez utóbbi már csak azért is jó volna, mert az eddigiek azt mutatják, hogy az így alkalmazott személyek igen  eredményesen kutatnak az egyes területeken. Ezt azonban ma még nagyon kevés intézmény, illetve szervezet engedheti meg magának. Így egyelőre a legtöbb helyen csak a remény marad, hogy a hivatásos régészek előbb végeznek, mint az illegális munkát végzők.


Publikálta
null