Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Állatbarát

Balaton

Befektetés

Belföld

Bemutatjuk

Bér, jövedelem

Beruházás

Biztosítás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Elektronikus ügyintézés

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Informatika és távközlés

Ingatlan

Innen-onnan

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Katasztrófavédelem

Képviselők

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kormányrendeletek

Könyvismertető

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közműépítés és szolgáltatás

Kulturális programok

Munkaerő

Nemzeti Fejlesztési Terv

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlament

Pedagógia

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Történelem

Tudomány

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vállalkozásfejlesztés


Zöld Kommandó: célkeresztben a színesfém-hulladék

 

Az illegális színesfém-hulladék kereskedelem áll a célkeresztjében annak a Zöld Kommandós akciósorozatnak, mely során a zöldhatóságok két hónap alatt csaknem 300 helyszíni ellenőrzést hajtottak végre. Az ellenőrzések több mint fele vont maga után hatósági intézkedést vagy büntető eljárást, összesen 2,68 millió Ft bírságot szabtak ki 47 tonna hulladék szabálytalan lerakása miatt.

Az akciósorozat célja, hogy feltárja a szabálytalan és környezetkárosító színesfém-hulladék begyűjtést, és gátat vessen a színesfém-lopásoknak és az illegális autóbontásoknak is – jelentette ki Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter, aki Budai Bernadett kormányszóvivő társaságában maga is részt vett egy pénteki budapesti akción. Az akciósorozat a nyáron tovább folytatódik.
 
Lopott csatornafedő, kábellopásra és égetésre utaló jelek, valamint illegális autóbontás – ilyesmire is rábukkantak a Zöld Kommandó munkatársai az április óta tartó intenzív ellenőrzések során. Miután a zöldtárca vezetője „zéró toleranciát” hirdetett a zöldbűnözéssel szemben, az akciósorozattal ezúttal a fémhulladék kezelő és kereskedő telephelyeket és az autóbontókat ellenőrizték. Az ellenőrzések során a szakemberek számos engedély nélküli fémhulladék-begyűjtőhelyre bukkantak, amelyekhez gyakran kapcsolódott illegális autóbontás is.
 
Két hónap alatt csaknem 300 helyszíni ellenőrzést hajtott végre a zöldhatóság. Az ellenőrzött színesfém-hulladék átvevők mintegy harmada nem rendelkezett megfelelő engedéllyel, és több esetben a hulladék is illegális eredetűnek bizonyult. Az engedély nélkül kezelt hulladék mennyisége 20 esetben meghaladta a 100 tonnát, csaknem 30 esetben pedig a 10 tonnát. Az ellenőrzések során számos esetben szabálytalanul kezelt veszélyes hulladékra is rábukkantak a kommandósok. Az ellenőrzések több mint fele vont maga után hatósági intézkedést vagy büntetőeljárást, összesen 2,68 millió Ft bírságot szabtak ki 47 tonna hulladék szabálytalan lerakása miatt.
 
Pénteken Budapesten az Inter-Metal csoport budafoki úti telephelyén végzett ellenőrzést a Zöld Kommandó. A cég 2007-ben mintegy 7000 tonna színesfém hulladékot gyűjtött be, havi 150 tonna kábelhulladékot vesznek át és dolgoznak fel. Emellett a zöldhatóság kiemelten ellenőrizte a szervizektől és műhelyektől begyűjtött – veszélyes hulladéknak minősülő - autókatalizátorokat, valamint az elektronikai hulladékok bontásából származó alkatrészek és fémhulladékok feldolgozását. A Zöld Kommandó munkatársai méréseket végeztek, átvizsgálták a cég dokumentációját, majd jegyzőkönyvet vettek fel. A mai budapesti akcióval egy időben mind a tíz területi zöldhatóság is hasonló akciót hajt végre.
 
„A zöldbűnözéssel szemben meghirdetett zéró tolerancia jegyében idén 300 fővel erősítettük meg a zöldhatóságot és a természetvédelmi őrszolgálatot, 2010-ig pedig 450 fővel bővül a létszámuk, hogy gátat vessenek az illegális hulladéklerakásnak és szabálytalan színesfém-hulladék kezelésnek” – hangsúlyozta Szabó Imre miniszter.
 
A hulladékkezelő ágazat éves forgalma meghaladja a kétszázmilliárd forintot. Az ágazat legértékesebb szegmense a színesfém-kereskedelem. Az ágazatban dolgozó cégek tavaly mintegy 1,2 millió tonna vas-, 480 ezer tonna papír-, 150 ezer tonna nemes fém vagy színesfém-, 40 ezer tonna műanyag-, valamint 22 ezer tonna akkumulátort gyűjtöttek be és készítettek elő hasznosításra.


 
Néhány jellemző „fogás”
 
Miskolcon egy engedéllyel nem rendelkező telephelyen több, mint ezer tonna fémhulladékot fedeztek fel. Aggteleknél Szlovákia felől érkező rendszeres illegális hulladék importra derült fény, a hulladékot behozók semmiféle okmányt, iratot nem tudtak felmutatni. A behozatal egy részét ráadásul veszélyes hulladéknak minősülő használt akkumulátorok tették ki. Budapesten a Mocsáros dűlőn engedély nélkül nagy mennyiségű lomhulladékot és veszélyes hulladékot halmoztak fel az ott élők, a Zöld Kommandó a szemlén illegális autóbontásra, elektronikai hulladékbontásra és hulladékégetésre utaló nyomokat is talált. A fóti Honvéd utca környékén lakók sem rendelkeztek a fémhulladék begyűjtéséhez és előkezeléséhez szükséges engedélyekkel, itt ez a tevékenység ráadásul talajszennyezéssel is párosult. Kecskeméten két helyszínen is illegális autóbontásra bukkant a hatóság, Hódmezővásárhelyen pedig nagy mennyiségben kiselejtezett, engedély nélkül bontott katonai gépjárműveket találtak. Egy szegedi MÉH- telepen egyértelműen lopásból származó csatornafedlapot talált a kiérkező zöldhatóság. A kommandósok sok esetben bukkantak kábellopásra és kábelégetésre utaló nyomokat is.
 
 
2007-ben az illegális hulladéklerakókra csapott le a Zöld Kommandó
 
A tavalyi Zöld Kommandó akciósorozat célkeresztjében az illegális hulladéklerakók álltak. Ennek során a zöldhatóságok több mint 1500 helyszíni és közúti ellenőrzést hajtottak végre. Az ellenőrzések alapján 802 intézkedést adtak ki, tehát az esetek több mint felében szükség volt a hatóság fellépésére.
 
A kivetett bírságok összege 2007-ben meghaladta a 217 millió forintot. A bírságokból befolyt összegek harminc százaléka a helyi önkormányzatokhoz került, a fennmaradó rész a központi költségvetést gyarapította. Az akciók 268 esetben indultak közérdekű bejelentésre, 151 esetben önkormányzati és 183 esetben társhatósági kezdeményezésre. Összesen 16 esetben volt szükség büntetőeljárás kezdeményezésére.
 
Az akciósorozat során külterületen 394 esetben, természetvédelmi területen 21, vízvédelmi szempontból érzékeny területen pedig 81 esetben tártak fel elhagyott hulladékot. A tavalyi adatok alapján 185 esetben fordult elő 100 tonna feletti „elhagyás”, 202 esetben 0-2 tonna közötti „elhagyás”, ez összességében mintegy 50 ezer tonna „elhagyott” hulladékot jelentett. Ez emlékeztetőül tízszerese a német illegális hulladékimportnak. A feltárt hulladék jellegét tekintve döntően kevert települési hulladék, illetve építési és bontási törmelék volt, de 44 esetben veszélyes hulladékot is találtak.
 
 

Publikálta
null