Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Életmód

Érdekességek

Események

Kiállítások, konferenciák

Kulturális programok

Pályázatok


Az Aquamarin Galéria új kiállítása

 

Markos Lászlóné népművészeti oktató és lánya Markos Éva Julianna kézműves kukoricacsuhéból készített alkotásaiból nyílt kiállítás tegnap este az Aquamarin Galériában. A rendezvény minden pillanata a közelgő ünnepek hangulatában telt. Csuhéból és más természetes anyagokból komponált betlehemek, angyalkák, karácsonyi életképek fogadták a látogatókat.

„Nem mindennapi ez a tárlat, hiszen ritkán kap helyet a galériákban a népművészet.” – hangzott el Balázsi Mária Éva köszöntőjében. A betlehem, a szent család: Szent József, Szűz Mária és a kis Jézus a három királyokkal és a pásztorokkal együtt. Ezt mind kukoricacsuhéból elkészítve láthatta a tegnapi közönség Hévízen, az Aquamarin Galériában. A megnyitón a Balatoni Múzeum néprajzkutatója Gyanó Szilvia, a kukorica „történelmi” múltját és néhány ajánló gondolatot osztott meg a hallgatósággal. Mint elmondta, Európa az „új világ” felfedezéséig nem ismerte a kukoricát és utána is csak, mint dísznövény szerepelt a főúri kastélyokban. Később, mikor már a mezőgazdaságban is elterjedt, az emberek hasznosították a termésen kívül részeket is. A csuhéból papucs, szatyor vagy székülőke készült, de csak a 20. században vált újfajta népművészetté. Markos Lászlóné immár 30 éve foglalkozik kézművességgel, első tanítványa a saját lánya volt, akivel szívesen vesznek részt alkotótáborokban, játszóházakban. Nagy lelkesedéssel adják át tudásukat, tehetségüket az érdeklődő gyerekeknek, szülőknek. Csuhéból készült élettelen figurák, sok mindent kifejeznek. Szeretetet, vidámságot, nyugalmat, régi emlékeket és természetesen művészi értéket is. A kukoricának szinte minden része felhasználható: a levele, a szára, a haja és a termése is. A tanulás sohasem fejeződik be, hiszen egy-egy figura kitalálása, elkészítése sok időt, türelmet, odafigyelést és kézügyességet igényel. Egy alak, csoport szépségét éppen az adja meg, ha a figura sorsot, tettet és szándékot ábrázol. Harmóniát kell teremteni mozdulatok, érzelmek és gondolatok között. Minden csakis természetes anyagból készül. Tavasztól őszig gyűjtik a szükséges anyagokat: a kukoricalevéltől a termésig, faágakat, szőlővesszőket. A csuhézás nagyon jó elfoglaltságot jelent a hosszú téli estéken.
Az eseményen közreműködött a Cserszegtomaji Tátika Népdalkör karácsonyi énekeivel és Dr. Kovács Béla fotóművész diaporámás vetítése zárta a meghitt estét.

Publikálta
Strázsai, Julianna

KÖZÉLET | GAZDASÁG | SZABADIDŐ | MINDENNAPOK | KIS SZÍNES | JEGYZET | SAJTÓKÖZLEMÉNYEK Powered by T-soft