Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Civil közösségek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyenlő esélyek

Egyesület

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Emberbaráti segély

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Műsorok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Projekt

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Segítő vonal

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Társadalom

Telemarketing

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Válság, avagy a globális pénz természete!

1998 szeptemberében a British Council támogatásával a Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetsége 12 fős tanulmány-csoportjának lehetősége nyílt az Angliában már több éve működő Local Exchange Trade System (LETS- Helyi Cserekereskedelmi Rendszer) megismerésére. A tapasztalatok összegzése alapján a civilekből álló csoport kidolgozta a magyar sajátosságokat is figyelembe vevő Közösségi Önsegítő Rendszert (KÖR), amely elméleti és gyakorlati minta alapján ma már számos önsegítő kisközösség működik hazánkban is, mint pl. Szolnokon a Jótékonysági Cserebolt.
 
A rendszer alkalmas bármely közösség belső erőforrásainak hatékonyabb kihasználására, a szükségleteik egy jelentős részének kielégítésére. Sok olyan intézmény van – alapítványok, egyesületek, művelődési házak, klubok, akár óvodák és iskolák is – amelyek pénzforgalom nélkül rendszeresen adnak és kapnak. Partnereik azok, akik munkájukkal, támogatói hozzájárulással segíteni kívánnak az intézményeknek. A KÖR kiváló közvetítő lehet ezekben az esetekben úgy, hogy a természetbeni hozzájárulásokat egy helyi alternatív értékmérővel, például a ZöldForinttal mérik. Egy óvodai szülői munkaközösségben például összevethetővé és arányossá tehető a szülők vállalása úgy, hogy ne csak néhány lelkes segítő aktivitásán múljon a cél megvalósulása, a többiek passzív bólogatása mellett. Az óvoda részéről nyújtott időn túli gyermekmegőrzés, vagy különleges gyermekprogramok megvalósítása például ZöldForint bevételi forrása lehet az intézménynek, míg számos szolgáltatást (festés, mázolás, kisebb javítások, felújítások, játékok beszerzése stb.) képes vele ellentételezni. A szülői munkaközösség azon tagjai pedig, akik ezeket a szolgáltatásokat elvégzik, a kapott ZöldForint egyenlegükből váltják meg gyermeküknek az óvoda extra programjaiban való részvételt.
 
A pénz eredeti funkciója szerint az áruk és a munkaerő cseréjét elősegítő közvetítő eszköz. A helyi alternatív pénzek,  mint pl. a ZöldForint egyik legfontosabb és legforradalmibb jellemzője, hogy nem egy állam vagy államközösség hozza forgalomba, majd önálló áruvá átlényegülve kezeli, hanem éppen a szükséglet alapján a cserében résztvevő személyeknél keletkezik, de csak annyi, amennyi kell, és addig, amíg el nem számoltak a csoporttal. Úgy keletkezik, hogy a résztvevők közük az egyik ad, a másik pedig kötelezettséget vállal arra, hogy azonos értékben a csoport bármely tagjának valamikor teljesít. Az átadott szolgáltatás értékét a valódi pénzhez hasonló alku során ZöldForint-ban fejezik ki. Ekkor az elfogadó esetében mínusz, az átadó esetében plusz irányban mozdul el a személyes Zöldforint-egyenlegük. A cseréket és ZöldForint-egyenlegeket nyilvántartják. Egyik legelterjedtebb ilyen alternatív pénz és nyilvántartási rendszer a Svájcban 1930-ban bevezetett WIR credit card. Magyar bankok még nem mutattak érdeklődést a ZöldForint nyilvántatása iránt.
 
A mostani gazdasági világválságot a pénz globális természete is gerjeszti. - Ezt úgy kell elképzelni, mintha pl egy városra vagy régióra egy képzeletbeli bödönt borítanak, ami alól a pénzt kiszívják. Tehát nem maradt elegendő fizetőeszköz a bödön alatt, ahol így akadozik az áruk és szolgáltatások cseréje. Mivel a pénz a munkaerő cseréjét is közvetíti, ezért ha nincs belőle, nincs munkavégzés, azaz a közösségen belül értékteremtés sem. Nincs annál súlyosabb válság, semmint ha egy adott közösség tagjainak mind nagyobb és nagyobb része hagyja abba a munkavégzést, azaz vonja ki magát az értékteremtésből.
 
A helyi alternatív pénzt Prof. Bernard Lietaer, az EURO létrehozójának és a "helyi" vagy "helyettesítő" pénzek szakértője is szorgalmazta már a globális pénz negatív hatásainak ellensúlyozására, és a világon sok állam támogatja is az ilyen kezdeményezéseket. Magyarországon is azt kellene, hogy például egy város/falu önkormányzata bevezetné és használná a ZöldForintot, mintegy elősegítve a helyi lakosság munkavégzését, a helyi értékteremtés folyamatát. Becslések szerint a helyi gazdaság 25-40%os növekedést produkálna csupán azáltal, hogy az anyagköltség, és az összes kívülről érkező áru valódi forinttal lenne kifizetve, míg a csoporton belüli munkavégzés egy része a helyi alternatív pénzzel.
 
Tóth Ferenc

Publikálta
null