Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Civil közösségek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyenlő esélyek

Egyesület

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Emberbaráti segély

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Műsorok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Projekt

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Segítő vonal

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Társadalom

Telemarketing

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Erdőtüzek százai pusztítanak Európában

 

Az erdőtüzek csökkentésének kulcsa a felhalmozódott biomassza kivonás jövedelmezővé tétele a tulajdonosok számára – adja hírül az Európai Magánerdő Tulajdonosok Szövetsége (CEPF) lapunkhoz eljuttatott közleménye. Az erdőknek elégséges tűzvédelmi infrastruktúrával kell rendelkezniük, az ezzel összefüggő kiadások fedezéséhez pedig megfelelő eszközökre van szükség. A megelőzésen alapuló, erdőtűzvédelmi stratégia megteremtését európai és nemzeti szintű erdészetpolitikai prioritásként kell kezelni. 

  
Erdőtüzek százairól érkeznek jelentések Dél- és Kelet-Európa számos vidékéről. A nyári erdő- és bozóttűz megszokott jelenség Görögországban. Az idén már több mint 400 olyan tűzről érkezett jelentés, ami 4500 hektár sűrű erdőt perzselt fel és állatok százainak életét oltotta ki. Olaszországban is igen gyakoriak a nyári erdő- és bozóttüzek. Idén nyáron Calabria és Szicília bekerült a tüzek által leginkább sújtott területek közé. A francia Riviérán a tűzoltóknak sikerült ugyan a lángokat megfékezniük, mégis 2 ezer hektárnál nagyobb fenyves károsodott. Spanyolországban 35 ezer hektárt felperzselve, Gran Canaria és Tenerife szigetének fenyves erdeiben dühöngött a tűz. A polgári védelmi hatóságok azt mondják, a legtöbb erdőtűz a hanyagságnak tulajdonítható, az okokhoz azonban számos esetben gyaníthatóan gyújtogatás is társul.

Az erdőtüzek kialakulását nagyban befolyásolja, hogy milyen gazdálkodás folyik az erdőkben, milyen kezelést folytatnak. Ebből a szempontból a magán erdőgazdák és tulajdonosok igen jelentős szerepet játszhatnak a tüzek megelőzésében. Ha a művelést, ápolást elhanyagolják, nagy a veszélye a gyúlékony szárazanyag felhalmozódásának az erdőben.
Főleg a magán erdőtulajdonosok azok, akiket az erdőtüzek és (más) természeti csapások leginkább sújtanak, melyek gyakori következménye a jövedelem veszteség.
A károsodott fa elveszti faanyag értékét, és a megégett fák kitermelésével járó többlet költségekkel is számolni kell. Ha a helyreállítási munkákat gyorsan el is végzik, még mindig kérdéses a károsult terület beerdősítése, hiszen mindehhez hozzá kell adni az erdőfelújítás költségeit is. Ami a törvényt illeti, a Portugáliában és Spanyolországban érvényben lévő törvények szerint például, az erdőfelújítás kötelező. Lényeges szerepe lehet a talaj védelem vagy a sivatagosodás miatt is.

Európa déli részén a magán erdőbirtok több mint 2 millió tulajdonos között oszlik meg, akik az erdőterületek 70 százalékát kezelik. Dél-Európa legtöbb régiójában minden negyedik család rendelkezik erdőtulajdonnal.  A déli régióban a magánerdők erős láncolatot alkotnak, ami a bevételeik igen jelentős részét képezi. A magánerdő birtokosok forrásaikat az infrastruktúra fejlesztésére és kivitelezésre fordítják – útvonalak, víztartályok építésére – és úgy gazdálkodnak az erdőn, hogy azzal segítsék az erdőtűz megelőzését. Erről a felelősségről nem igazán tudnak az emberek, s ezért a társadalom nem is értékeli munkájukat.
Az Európai Bizottság és a tagállamok által az erdőtüzekről közreadott hivatalos információk nem szolgálnak, és nem is szolgálhatnak olyan adatokkal, melyek az erdőtüzekben érintett magán-erdőtulajdonosokra, azok számára, vagy a tüzekben érintett magánerdők jellegzetességeire vonatkoznak. Az így megsemmisült fatermék értékének felbecsülése, vagy a megégett fa értékcsökkenésének hozzávetőleges megállapítása sem ismeretes. Hasonlóképpen, nincsenek olyan adatok, amelyek az erdőfelújítás vagy a megrongálódott berendezések, létesítmények vagy az infrastruktúrában keletkezett kár költségeit mutatnák ki. Ezeknek az adatoknak a hiánya azt mutatja, hogy az erdőtüzek humán és társadalmi-gazdasági összetevői figyelmen kívül maradnak.

A magán erdőket sújtott tüzek teljes és pontos hatása még nem ismert. A készülő hivatalos adatokba sürgősen be kell vonni az erdőtüzek értékelésének valamennyi aspektusát, különösen az érintett magán-erdőtulajdonosokra vonatkozókat. Ugyanakkor az erdőknek elégséges tűzvédelmi infrastruktúrával kell rendelkezniük, az ezzel összefüggő kiadások fedezéséhez pedig megfelelő eszközökre van szükség. A megelőzésen alapuló, erdőtűzvédelmi stratégia megteremtését európai és nemzeti szintű erdészetpolitikai prioritásként kell kezelni. A legtöbb ország rendelkezik az erdőtűz oltásban magasan képzett szolgálattal. A kormányok jelentős forrásokat szánnak tűzoltásra, de szükség van arra is, hogy a megelőző intézkedésre helyezzenek ki forrásokat, számításba véve, hogy az egyik nem helyettesíti a másikat.

Az erdészeti szektornak javítania és diverzifikálnia kell saját ágazatát, hogy növekedhessék a magán-erdőtulajdonosok jövedelme, s így képesek legyenek biztosítani az erdő biológiai változatosságát és fenntartható fejlesztését. Az erdőtüzek csökkentésének kulcsa a biomassza kivonás jövedelmezővé tétele a tulajdonosok számára. A jelenlegi európai és országos szintű rendelkezések nem kínálnak a dél-európai erdőkben keletkező pusztító tüzekre vagy megelőzésükre alkalmazható intézkedéseket. A dél-európai magán-erdőtulajdonosok elkötelezettek az erdőtüzek csökkentése iránt, de ahhoz, hogy ezt megtehessék, megfelelő politikai támogatásra van szükségük.


Publikálta
null