Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Befektetés

Belföld

Bér, jövedelem

Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Civil közösségek

Család

Egészségügy / szociális intézmények

Egyenlő esélyek

Egyesület

Egyházak

Elemzések, tanulmányok

Életmód

Emberbaráti segély

Építési ügyek

Érdekességek

Események

EU információk

EU pályázatok

e-ügyintézés

Felhívás

Felmérések

Fiatalok

Foglalkozás egészségügy

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Honvédség

Hőszolgáltatás

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Informatika

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Internet / multimédia

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Karácsonyi ünnepségek

Karrier

Katasztrófavédelem

Képviselők

Képviselők hírei

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Kormányzati hírek

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Közvélemény

Kulturális programok

Minisztériumok

Műsorok

Nemzetiségi ügyek

Népművészet

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Pályázatok

Parlagfű

Párthírek

Pedagógia

Polgári védelem

Politika, közélet

Projekt

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Segítő vonal

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Társadalom

Telemarketing

Terrorizmus

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

Tűzijáték

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vállalkozásfejlesztés

Vallás

Vélemények

Vendéglátás


Támfal avatás a víz világnapján

 
Ünnepélyes körülmények között adták át Szolnokon a Gutenberg téri helyreállított támfalat, amely hősiesen ellenállt a közelmúltban levonult nagy tiszai árvizeknek. Az 1999., 2000., valamint 2006. évi árvizek irdatlan nyomásának hatására jelentősen meggyengült a támfal, komoly riadalmat okozva a védett oldal magasházaiban lakók körében. Volt, aki bedeszkázta a Tisza felé néző ablakait, más pedig külföldi rokonokhoz utazott a nehéz napokban.

A megújult támfal Tisza felőli szakasza

A mentett oldalon lévő értékes területeken szivárgások, fakadóvizek jelentek meg és csak rendkívüli erőfeszítések révén sikerült megvédeni az elöntéstől a falon túli városrészt. Remélhetőleg mindez csak történelem marad, hiszen újjáépült a támfalszakasz. A megerősített töltésszakasz a Tisza jobb parti árvízvédelmi vonal része, amely az 1015 négyzetkilométer területű Laskó-Tisza-Zagyva-Tarna közi ártéri öblözetet, ezen belül Szolnok belterületét védi – mondta Varga László, a KÖTI-KÖVIZIG igazgatója. A helyreállítás célja volt a különböző anyagú és szerkezetű támfal kialakítások megerősítése, vízzáróvá tétele, az egységes, esztétikus városképi megjelenés biztosításával, és a mentett oldal részleges vízmentesítése a fakadóvizek terepszint alatt tartásával. A munkálatok a két folyó összefolyásánál a Tisza jobb partján 192 méter, a Zagyva bal partján 72 méter támfalszakaszt érintettek.

Varga László, a KÖTI-KÖVIZIG igazgatója interjút ad

A kivitelező fontosnak tartotta, hogy a helyreállítás a lehető legkisebb kellemetlenséggel járjon az ott lakók részére, ezért a legtöbb munkafolyamatot a vízpart felől végezték el. Különös figyelmet fordítottak a lakóközösség részéről felmerülő problémák megoldására. Az egységes városképi megjelenés elérése érdekében a támfal teljes felülete esztétikus fagyálló ka1cit lapburkolatot kapott. A szivárgó rendszer karbantarthatósága érdekében a mentett oldalon VIACOLOR burkolatú szervizút épült. A kivitelező Metróépszolg Zrt. a helyreállítási munkálatokat – amelyek összköltsége 450 millió forint volt – tavaly júliusban kezdte meg. A Gutenberg téri helyreállítási munkák elvégzésével létrejött az érintett területek árvízi biztonsága, csökkent az itt lakók katasztrófától való félelme, a városnak pedig megmaradt a régi szolnoki várat idéző várfalszakasz látványa – tette hozzá a vízügyi szakember.

Emléktáblát avattak a támfalon

Régóta ismert tény, hogy a hódoltság kori Szolnok a város magjában, a Tisza jobb partján, a Zagyva torkolat térségében, a jelenleg teljesen beépített területen volt található, ahol a szolnoki vár mindig központi szerepet játszott – mondta az ünnepségen dr. Kertész Róbert régész, a terület kutatója. A Szolnokkal foglalkozó történeti feldolgozások szinte mindegyike egyetért abban, hogy a település megerősítése igen jelentős vállalkozás volt. A forrásokból kiderül, hogy a törökök, Buda 1541. évi elfoglalása után tervszerűen hódoltatták a magyar vidéket. Céljuk egy többszörösen tagolt várhálózat létrehozása volt, a tartomány központja, Buda körül. Szolnok török kézre kerülésének meghiúsítása érdekében, 1550. szeptember 10-én hozzávetőleg 10 ezer embert vontak össze a vár felépítésének biztosítására Báthori András főkapitány és Niklas von Salm vezérlete alatt. A következő évben a várost palánkfallal is övezték.

A felújított támfalszakasz látványa a Zagyva-hídról

Az 1550. őszén elkezdett erődítési munkálatok markáns környezet-átalakítással jártak együtt, ezek következményei ma is jelen vannak. Egyrészt egy szigetet hoztak létre azáltal, hogy a Zagyva eredeti tiszai torkolatától nyugatra egy új Zagyva medret ástak ki a vár északi és nyugati oldala mentén, másrészt ezen a Tisza és Zagyva által teljesen körülölelt szigeten a mesterségesen kialakított mederből kitermelt föld felhasználásával létesítették a vár palánkfalait, illetve töltötték fel belső szintjét. 1551-ben pedig a városi vizesárok kiásásával a Zagyvát és a Tiszát egy újabb csatornával kötötték össze. Ma már sem a városárok, sem a Zagyva ősi keleti ága nem funkcionál. Az előbbinek teljesen nyoma veszett, az utóbbinak is csak egyes részei észlelhetők, ugyanakkor a Zagyvának a Tabántól egészen a Tiszáig húzódó egyetlen aktív szakasza az 1550. évi várépítésnek köszönhetően jött létre. A török kori építkezések bár igen jelentősek voltak, a felszínen ezeknek nyoma sem maradt, minden a föld alá került. Az elpusztulás oka az, hogy az egykori – a Tisza és a Zagyva két ága által védett – vár és az attól nyugatra elterülő város helye teljesen beépült és napjainkig folyamatosan lakott. Ezen kívül a természet erői sem voltak kegyesek, hiszen a vár utolsó maradványait az 1879. évi tiszai árvíz mosta el – fejezte be a vár történeti ismertetését Kertész Róbert.

(FOTÓK: Simon Cs. József )

Publikálta
null