Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Az osztrákoknak nem jött be

A sajtgyáráról is közismert Vas megyei Répcelak közelében fekvő Csánig község határában idilli képet mutat a tehenészet. Zöldellő, dús legelők, pihenő állatok, csend, tiszta levegő. A telep valamikor a répcelaki téeszé volt, amely az 1990-es évek végén adta osztrák tulajdonba. Az új tulajdonosok Tyrol 2000 néven működtették a gazdaságot.

 

Mindezt a most már magyar tulajdonban lévő, MVR 2004 Kft. néven működő tehenészeti telep (képünkön) vezetőjétől, Molnár Balázstól tudtam meg, aki azt is elárulta, hogy a tsz-es időben még egy helyi tejfeldolgozó is működött itt, amelyben zacskós tejet állítottak elő. Annak idején csaknem ezerfős állománnyal számoltak, mi több, a telepen hungarofríz program is futott.  Az osztrákok aztán kivágatták a korábbi állományt, amelyet mintegy 400 darab Németországból behozott vemhes üszővel pótoltak. Egy idő után azonban a „sógorok” számára gazdaságtalanná vált a tehenészet üzemeltetése, ezért úgy döntöttek, hogy továbbadják. Így került hozzájuk, mint családi vállalkozáshoz. Az igazsághoz tartozik, hogy az osztrákok a csánigi telepet teljesen felújították, fejőházat is építettek. Amikor átvették tőlük a telepet, a megmaradt állományt kiválogatták, s a továbbtartásra alkalmas teheneket – nagyjából 110-et - megvásárolták. A saját állománnyal együtt így 270-280-ra gyarapodott a tehénlétszámuk.
- Hol volt korábban a telephelyük?
- Vásárosfaluban, egy szűk körű családi vállalkozásként 120-130 tehénnel foglalkoztunk. Amikor a tej felvásárlási ára hirtelen zuhanni kezdett, el kellett döntenünk, hogy „bedobjuk a törölközőt” vagy előremenekülünk. Az utóbbit választottuk. Előbb 2004-ben átvettük a csermajori szakiskola tehenészetét. Ez azért volt fontos a számunkra, mivel a háttérben egy tejfeldolgozó üzem is állt (második képünkön). A sajtkészítő üzemet jelenleg is mi látjuk el tejjel. Amikor a csánigi telep látókörünkbe került, elhatároztuk, oda koncentráljuk a fejést. Immáron Vásárosfaluban üresen, kihasználatlanul áll a gazdaság, Csermajor pedig üszőnevelő telepként maradt meg. Csánigon szabad tartás van, kétszer húszas fejőállást működtetünk. A két tehenészet átvételével nemcsak az állatállomány bővült jelentősen, de a földterületünk is. Családi gazdaságként 300 hektárunk volt, most összesen 700-800 hektár területtel rendelkezünk. A szaporulattal együtt nagyjából 400 darabos az állományunk, döntő mértékben holstein friz, kis része keresztezett magyar tarka. Takarmányozásban teljesen önellátóak vagyunk, a gépesítettség is megfelelő.
- Mekkora tejmennyiséggel rendelkeznek, hová jut a tej?
- Családi gazdaságként a Pannontejjel voltunk kapcsolatban, az árzuhanásnál már csak 62 forintot kaptunk literenként. Most is a Pannontej a fő partnerünk, de Csermajor is igényel sajtkészítéshez heti 5-10 ezer liter tejet. A legnagyobb buktató az volt, hogy több állomány összekeveredésével és a költöztetésekkel a tehenek tejelő hajlandósága nagymértékben csökkent, s csak most kezd visszaállni. Korábban 22-23 literes istállóátlagot produkáltunk, ami 11-12 literre esett vissza. Jelenleg 16-18 liter az átlag. Naponta körülbelül 4000 litert fejünk le. A rendelkezésre álló kvótát az összevonások miatt jórészt nem tudjuk kimeríteni.  A Pannontej 63 forintot ad az extra tejünkért, ami ugyan minőségtől függően emelkedhet is, de ez nem jellemző.

Molnár Balázs arról is beszélt, hogy az idei ártámogatás ugyan magasabb a tavalyinál, kérdés azonban, mikor lehet majd hozzájutni. Ugyanis két telepre igen, egyre azonban még nem kapták meg az eddig járó támogatást sem. A finanszírozási rendszer legnagyobb hibája, hogy rengeteget csúsznak a kifizetések, ezért akinek nincsenek tartalékai, komoly likviditási gondokkal számolhat. Az Európai Uniós csatlakozásnak is egyik legnagyobb vesztese a tejtermelés, a tejágazat lett, no és persze a jövő is bizonytalan… 

 

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások