Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Adózás, helyi adók

Balaton

Befektetés

Bemutatjuk

Beruházás

Biztosítás

Cégek, vállalkozások hírei

Cégvilág

Civil hírek

Egészségügy / szociális intézmények

Egyesület

Egyházak

Életmód

Energiagazdálkodás

Építési ügyek

Építőipar

Érdekességek

Események

EU információk

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Felhívás

Fiatalok

Fidesz

Foglalkoztatás

Fogyasztóvédelem

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi rendeletek

Helyi szolgáltatások

Helytörténet

Humán

Idegenforgalmi információ

Információ

Ingatlan

Ingatlanforgalmazás

Innen-onnan

Innováció

Interjú

Intézményfenntartás

Irodalom

Jegyzet

Jótékonyság

Kamarák

Karácsonyi ünnepségek

Katasztrófavédelem

Kézilabda

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kosárlabda

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbeszerzés

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közgyűlés

Közlekedés

Közlekedési információk

Kulturális programok

Labdarúgás

MDF

MSZP

Műsorok

Műszaki Tudományok

Nemzetiségi ügyek

Oktatás

Olimpia

Pályázatok

Párthírek

Pedagógia

Pénzügyek

Piackutatás

Politika, közélet

Portré

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sajtó

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szerencsejáték

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalom

Távközlés

T-Kisebbségek

Törvény, rendelet, szabályozás

Tudományos hírek

Tudósítás

Turizmus

TV, rádió

Utazás

Ünnepségek

Vagyongazdálkodás

Vagyonkezelés

Vagyonvédelem

Vállalkozásfejlesztés

Vélemények

Vendéglátás


Elkerülni a csődhelyzetet
A nemzetközi hírű termálfürdővel rendelkező Borgátán az elmúlt évek botrányai, a mendemondák oda vezettek, hogy a tavasz végén négy képviselő is lemondott a testületben, helyükre az augusztusi időközi választáson újakba – dr. Tóthné Zentai Éva, Gőcze Antal és Kutasi Zoltánné - helyezték bizalmukat a választópolgárok. Egy képviselő a korábbi választási eredmény alapján „várólistáról” került be a testületbe. Nem kevesebb munka várt az új felállású képviselő-testületre, mint feltérképezni a település anyagi helyzetét, véget vetni a pénz elherdálásának, s kiutat találni. Szentiványi Ferenc polgármester a voksolás után úgy fogalmazott, hogy reményei szerint az új testülettel jobban együtt tud majd dolgozni. A kedélyeket továbbra is a meghiúsult fürdőfejlesztés, s a Borgáta Termál Kft. tevékenysége, pontosabban csak papíron lévő szerepe borzolta a meglehetősen megosztott – falubeliek és üdülőtulajdonosok – településen.
Az új felállású testület – a vehemensen munkához látó dr. Tóthné Zentai Éva alpolgármester (képünkön) irányításával – hozzálátott úgymond a „takarításhoz”. Mint kiderült, a település pénzügyi helyzete katasztrofális. Mint a közelmúltban ismét összehívott falugyűlésen elhangzott, az önkormányzat számláján mindössze 408 000 forint van. A fürdőfejlesztésre tizennégy pályázatot adott be a sokat kritizált Borgáta Termál Kft, de a nyert pénzt, összesen 254 millió forintot az önrész hiánya miatt nem tudták felhasználni. Pedig nem kis összegről volt szó. Csupán 39 milliót tudtak „lehívni”. Időközben – menteni, ami menthető alapon – telkeket alakított ki és értékesített az önkormányzat. Igaz, az előírásoknak megfelelően megcsináltatták a működő termálfürdőben a vízforgatókat. Többen egybemosták a jelenlegi és a tervezett fürdő ügyeit, az utóbbi kudarcaiért is az előbbit okolták. Mindez nem kedvezett a termálfürdő imázsának.
A legutóbbi falugyűlésen is téma volt hogy eddig csak ráfizettek a fürdőre, s többen helyeselték Gőcze Antal új képviselő felvetését, hogy váljon szét a falu és az üdülőtelep, valamint adják el a fürdőt. Pedig egy ilyen kicsi település éppen az ellenkezőjéből tudna talpon maradni és fejlődni. Az üdülőterület képviselői nem véletlenül ajánlották, hogy viseljék közösen a terheket, és maradjon együtt a település két fele. A falugyűlésen elhangzottak alapján a lakosság azt szeretné az új testülettől, hogy tegye rendbe a település ügyeit, stabilizálja a pénzügyi helyzetet.
- 2001-ben kezdte a község a mélyrepülést – tudtuk meg az alpolgármestertől. - Annyit sikerült már kideríteni, hogy az új fürdő bekerülési költségei és a SURI Kft. 30 millió forintot vitt el eddig. Minden költséget, önrészt magára vállalt az önkormányzat, ami nagyfokú eladósodáshoz vezetett. Még mindig 24 millió forint adóssággal kell szembenézni, mobilizálható tőkével viszont nem rendelkezik az önkormányzat, amely finoman megfogalmazva is csőd közeli helyzetbe került. A felvetődött fürdőeladás elhamarkodott és meggondolatlan ötletnek tűnik. A falu és az üdülőterület közötti viszonyt kellene javítani, erősíteni a fürdő eredményessége érdekében.   
Hasonlóan látja a helyzetet Huszár Zoltán a fürdő bérlője, aki többek között azt is elmondta, hogy nagyon nehéz helyzetben van a tulajdonos borgátai önkormányzat, ezért még fontosabb lenne az összefogás, a közös érdek megtalálása. Bízik abban, hogy az időközi választás után felállt új összetételű képviselő-testület tagjaiban tudatosul, hogy az egyik medence félig történő befedése kitolná a fürdőszezont, amiből az önkormányzat is profitálhatna. A fürdőt meg kell becsülni, mert nemcsak bevételi forrás, de a település hírnevét is öregbíti.   
 
 
Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Tudósító
Választókerület(ek)
Vállalkozások