Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Centrum Párt

Civil hírek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

Események

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Információ

Innen-onnan

Intézményfenntartás

Jegyzet

Kamarák

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Kultúra

Kulturális programok

Lelkisegély

MDF

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Párthírek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

T-Kisebbségek

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vendéglátás


Kolbe Emlékkiállítás Mohácson

Kolbe Mihály halálának 15.-ik évfordulójára rendezett tárlatot a művész munkáiból Mohács Város Önkormányzata. Az emlékkiállítás Kolbe Mihály a városnak adományozott, az állandó kiállításon nem látható alkotásaiból – tájképekből és portrékból-, valamint a Park Utcai Általános Iskola tulajdonában lévő „Nagy magyarok” című sorozatából került összeállításra. A tárlat a Kossuth Filmszínház emeleti kiállítótermeiben látogatható.
Kolbe Mihály
1907-ben született a Mura menti Légrádon. Gyermekkorát iskolásként a fővárosban töltötte. A középiskola elvégzése után beiratkozott a Budapesti Képzőművészeti Főiskolára, ahol a „főiskola csillaga volt”.
1930-ban Glatz Oszkár tanítványaként szerzett diplomát. Járt Franciaországban, két ízben pedig Olaszországban tanulmányúton.
1932-ben telepedett le a Duna parti városban, élete, művészete 1990-ben bekövetkezett haláláig Mohácshoz kötötte. A folklór, az emberek, a Duna és a természeti környezet, az utcák meghittsége is helyet kapott művészi világában.
Az 1950-es években nagysikerű városi szakkört vezetett felnőttek részvételével. A mohácsi Külvárosi Általános Iskolában 1953-tól nyugdíjazásáig, 1969-ig rajztanárként dolgozott. Tanítványainak megbízható vizuális alapokat adott, így ennek köszönhetően érték el országos sikereiket is szakkörösei. Számos neves képzőművész került ki keze alól. Hagyta a szív és az ész közös munkáját felszínre törni, „amit aztán bevégez a kéz mozdulata”.
1939-ben a római katolikus temető ravatalozójában, 1940/41-ben pedig a Korona Szállóban készített nagyméretű a népművészetből merített és a vízi világgal ihletett freskót. Ő rajzolta a város idegenforgalmi kiadványának illusztrációit is. Az 1940-es évek elején baranyai festőkkel közös kiállításon mutatkozott be Mohácson és Pécsett. Ez időben a pécsi Művészeti Társaság tagja volt, s Mohácson Martinszky Jánossal, Kelle Sándorral, Kövesi Józseffel és Rohacsek Annával alkotóközösséget hozott létre. 1954 és 1957 között a mohácsi Fogadalmi Emléktemplom falait és szószékét mozaik kompozícióival díszítette. Zrínyi Miklós mozaikportréja is az ő nevéhez fűződik. 1959-ben a pécsi Szülészeti Klinika előadótermének  aulájában az általa kiművelt cement-spanyolozás eljárással (sgrafitto technika) frízt alkotott, melynek központi témája az anyaság. 1972-től tagja volt a Magyar Képzőművészeti Alapnak. Számos tárlaton szerepeltek alkotásai. Mohácson 1990-től állandó kiállításon láthatók munkái a Kossuth Filmszínház emeleti galériájában.
1934-ben a Szinyei Társaság jutalmát kapta a Nemzeti Szalon kitüntető elismeréseként, 1964-ben és 1967-ben az Oktatásügy Kiváló Dolgozójává, 1975-ben Mohács Díszpolgárává választották. 1975-ben, 1982-ben és 1987-ben a Szocialista Kultúráért kitüntetésben részesült. 1977-ben Baranya Megyei Nívódíjat kapott, 1979-ben pedig Janus Pannonius Művészeti Díjban részesült.
Kolbe Mihály képein a valóság lényegének megragadása érvényesül. Ahogy Martyn Ferenc találóan jellemezte:” Kolbe húz egy vízszintes vonalat, az maga a föld. Majd húz egy másikat az meg a Duna. És húz függőlegeseket is, azok meg már a fák! S ebben a képességében benne rejtezik a művészet évezredes nagy talánya…”

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Művészet és kultúra
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)