Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Beruházás

Borturisztika, borturizmus

Cégek, vállalkozások hírei

Centrum Párt

Civil hírek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életmód

Energiagazdálkodás

Érdekességek

Események

e-ügyintézés

Falusi turizmus desztináció menedzsmenttel

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági hírek

Gyermek és ifjúsági ügyek

Gyermeknevelés

Információ

Innen-onnan

Intézményfenntartás

Jegyzet

Kamarák

Katasztrófavédelem

képviselő-testület

Képviselőtestület

Kiállítások, konferenciák

Kistelepülések

Kistérségek

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Kórház, klinika vagy egészségügyi centrum

Kormányrendeletek

Költségvetés

Környezetvédelem

Közbiztonság

Kultúra

Kulturális programok

Lelkisegély

MDF

Nemzetiségi ügyek

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Önkormányzati választás

Párthírek

Politika, közélet

Regionális programok

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Statisztika

Szabadidő

Szociális ügyek

T-Kisebbségek

Turizmus

Utazás

Ünnepségek

Vendéglátás


Báta a fekete gólya hazája

Báta, mely a Sárköz legdélibb települése, a Gemenci erdő, a Duna, annak holtágai és a dombok ölelésében fekszik, amelyet földrajzi helyzete, bencés apátsága, dolgos emberei évszázadokon át virágzó mezővárossá tettek. A huszadik században azonban zsákfaluvá vált, megszűnt a dunai komp, ami hanyatlást eredményezett, ugyanakkor zártsága miatt számos 19-20. század eleji középület és lakóház maradt meg. Természeti környezete is rendkívüli értékeket foglal magában: területének egyharmada Európa legnagyobb ártéri erdejéhez tartozik, ahol a világ legsűrűbb fekete gólya állománya fészkel, költi ki és neveli fel fiókáit minden nyáron.
 A népesség negyedét alkotó református lakosság a falu alsó részén élt, ott építette fel templomát, iskoláit. Az egykori iskolaépületet az 1886-os nagy tűzvész után emelték, s az 1950-es államosítás után az 1970-es évekig iskolaként funkcionált. Akkor a tanteremből a meglévő tanítói lakás mellé még egy szolgálati lakást alakítottak ki. Miután az ott lakó pedagógus elköltözött, még az ajtókat, ablakokat, padlót is elhordták, az épület tönkrement, teljes gondozatlanság miatt rohamosan romlott az állapota: éveken keresztül a parlagfüvet sem kaszálták le az udvaron, a kilógó villanyvezetékekben áram volt, a gázvezeték terhelés alatt állt, komoly életveszélyt jelentett.
 1999-ben kiderült, hogy az egyház nem jegyeztette be tulajdonjogát az épületre, amire ekkor már nem is tartott igényt, hanem pénzbeli kárpótlást kért és kapott is az iskoláért (3,6 millió forintot). A pusztulóban lévő épület visszakerült az önkormányzat birtokába, akik elképzelés? forrás? hiányában úgy döntöttek, elbontják. Egyesületünk kezdeményezésére a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védettségi eljárást indított, mely 2004-ben lezárult, a védettségről szóló miniszteri rendelet 2005. április 5-én megjelent a Magyar Közlönyben.
 Ez idő alatt a Duna-Dráva Nemzeti Park - egyesületünk közvetítésével - kezdeményezte az önkormányzatnál, hogy Bátán hozzák létre a Fekete Gólya Múzeumot, amire ez az épület alkalmas lenne. 2003-ban az önkormányzat a Környezetvédelmi Alap Célelőirányzatára be is nyújtotta a pályázatot - amihez a műszaki felmérési tervet, építési tervet, statikai szakvéleményt mi készíttettünk és finanszíroztunk - azonban forráshiány miatt elutasították. Az önkormányzat lemondott az épületről, ismét bontani akartak, ekkor a Bátáért Egyesület úgy döntött, felvállalja a múzeum létrehozását. A Körzeti Földhivatal 2004. december 6-án jegyzett be bennünket tulajdonosnak. A 2003. februári állapotfelmérés, majd az építési engedély terv készítést követően statikai terv készült, amelyek tovább részletezték az épület állapotát. Mivel az önkormányzat 2003-ban nem nyert a beadott pályázaton, az épület karbantartására továbbra sem fordítottak gondot - azonban áramtalanították és lekötötték a gázt - az épület állapota 2003-2004 telén rohamosan tovább romlott.
 2004 tavaszán elkezdtük a legsürgetőbb teendőket. Cégek, vállalkozók, gazdasági társaságok és magánszemélyek támogatásával terepet rendeztünk, a legnagyobb beázásoknál kijavítottuk a tetőt, új esőcsatornát, ideiglenes kerítést készítettünk, elhordattuk a szemetet (14 nagy teherautóval!). Téglajegyet bocsátottunk ki, melyből fél év alatt 300 ezer forint gyűlt össze magánszemélyek adakozásából. Kérdőíveket készítettünk, ahol a véleményeket tudakoltuk terveink fogadásáról, és rendszeresen tájékoztatjuk a Bátai Hírlap és a helyi újságok olvasóit a munkák állásáról. 2005. február 7-én a Nemzeti Kulturális Alapprogram Műemléki és Régészeti Szakmai Kollégium által 5. Veszélyeztetett helyzetű műemlékek állagmegóvására, részleges vagy teljes helyreállítására kiírt pályázaton 20 millió forintos bekerülési költséggel elvégzendő felújításra pályáztunk, ahol 6 millió Ft önrészt vállaltunk, és 175 ezer forint pályázati díjat is kifizettünk. A pályázat eredményéről egyelőre nincs információnk.

Miért lesz jó ez a múzeum?
- "A Sárköz a Világörökség része" programnak fontos eleme a Múzeum
- A holtágak rehabilitációjával a természeti turizmus fellendülése várható, a turisztikai vonzerő megnövekszik
- A megvalósuló Fekete Gólya Múzeum Természettudományos Szakmúzeum, mely nemcsak a környék, hanem az ország, az EU, és a világ minden természetkedvelője számára érdeklődésre tarthat számot
- Terveink szerint a megvalósuló múzeum közösségi találkozási pont is lesz, és egyben civil szervezetünk székhelye
- Munkahelyet teremt településünk lakóinak
- Település rehabilitációt (falukép javítása, környezetrendezés stb.) indíthat el egy többszörösen hátrányos helyzetű település elhanyagolt, lepusztult részén
- Műemlék épületben valósul meg, így megvalósul a kulturális örökség védelme, a műemlék épületbe új funkció betelepítése történik
Fenntartó: a Bátáért Egyesület lesz


További információ:
Viliminé dr. Kápolnás Mária elnök, Bátáért Egyesület
Tel: 30/433-90-82, e-mail: vilimij@level.datanet.hu
www.bataert.tar.hu

Publikálta
null
Helyilap
Kistérségek
Művészet és kultúra
Területfejlesztési Önkormányzati Társulások
Választókerület(ek)