Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Sportágválasztás tudományos háttérrel

Csinálja azt a gyerek, amit tud és szeret

Mit sportoljon a gyerek? Előbb-utóbb minden szülő szembesül ezzel a kérdéssel, még ha nem is élsportolót kíván nevelni gyermekéből, csupán rendszeres testmozgásra szeretné rábírni csemetéjét. A kérdésre a válasz ma már tudományos alapon születik meg, legalábbis ha a szülő elfogadja a mitsportoljak.hu honlap tanácsait. A szakmai színvonalat ehhez Petrekanits Máté, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar (ismertebb nevén a TF) terhelésélettani laboratóriumának a vezetője garantálja.

A sportágválasztást hazánkban leginkább az határozza meg, hogy milyen klub van a közelben, mit sportoltak a szülők vagy melyek a divatos sportágak. Csakhogy ezek a szempontok sok esetben nem esnek egybe azzal, hogy képességei révén milyen területen számíthat a gyerek sikerélményre.

Petrekanits Máté 1982 óta, azaz közel harminc éve végez antropometriai (emberméréstan) vizsgálatokat, mára mintegy százezres mintát alapul véve, közel nyolcvan sportág adatait összevetve tudja kiértékelni az eredményeket.
"Tulajdonképpen az összes magyar világ- és olimpiai érmes megfordult a kezem alatt - mondta a nemzetközileg is elismert szakember az MTI-Pressnek. - A mérések segítségével egy gyereknél megállapítható a várható felnőttkori testmagasság és testtömeg, a testalkat és testösszetétel, valamint az erősíthetőség, terhelhetőség. Ennek alapján ajánlunk számára előnyös sportágakat, jelezzük, hogy melyeket nem érdemes űznie."
És hogy mennyire megbízhatóak az eredmények? "A kétszeres olimpiai bajnok kajakos, Storcz Botond esetében, amikor gyerekkorban vizsgáltuk, emlékszem, azt írtam a papírra: Nem elrontani!" - említ egy példát Petrekanits Máté.

Az élsportolóknál vagy leendő versenyzőknél folyamatosan végzik ezeket a vizsgálatokat, de a lehetőség immár adott mindenki számára. Mindössze öt perc alatt, 3000 forint plusz áfa összegért bárki képet kaphat arról, hogy melyik sportág ajánlott a gyermekének. A 24 pontos antropometriai méréssorozatot mindegyik korosztály igénybe veheti, hétéves kortól. Amellett, hogy a vizsgálat során tanácsot adnak a szülőknek, hogy mely sportágakat javasolják és melyeket nem, kiszűrhetők a testi vagy szervi problémák is.
   
Newton törvényeit nem lehet megváltoztatni
   
"A vizsgálat fájdalommentes, de csak hétéves kortól ajánlott, hiszen kell hozzá a gyermek részéről egy kis türelem és együttműködés. Tapasztalatom szerint egyébként a fiúk hisztisebbek, a lányoknál könnyebben megy a dolog. Egy szülő időt, energiát és pénzt spórolhat meg, ha tudja, gyermeke melyik sportágban remélhet sikerélményt, hiszen az a lényeg, hogy a gyerek élvezze a mozgást. Nem az élsportról beszélek, hiszen a világátlag szerint 10 ezer gyerekből kettő lesz minősített sportoló. Ez a vizsgálat abban segít, hogy a gyerek örömmel sportoljon, ne szenvedjen egy adott sportágban, míg pár év múlva kiderül róla, hogy alkalmatlan. A közelmúltban voltunk Gyöngyösön, ahol röplabda- vagy kosárlabdaosztályt akartak létrehozni. Felmértük a gyerekeket, s csak kettőt találtunk, aki elérheti majd az ezekhez a sportágakhoz szükséges magasságot. Így pedig nem érdemes belevágni, van más lehetőség" - hangoztatja a szakember.

Megemlíti, hogy Belgiumban az egész országot felmérték ezzel a módszerrel, a belga sport újabban felmutatott eredményei valószínűleg ennek is köszönhetők. Az adatok meghatározóak lehetnek ugyanis az utánpótlás-nevelés szempontjából, csökkenhet a túlterhelés és az ebből adódó sérülésveszély, nő a sikerélmény esélye. A mérések alapján tervezhetőbbé válik a sportolás és a megfelelő életmódvezetés.

A felvetésre, miszerint mennyire lehet támaszkodni az eredményekre, azaz előfordul-e, hogy valakinek nem tanácsolnak egy adott sportágat, ám ő mégis sikeresnek bizonyul benne, Petrekanits így válaszol: "Ha nagyon ügyes, bizonyos ideig ellensúlyozni tudja a fizikai adottságokat. De Newton törvényeit nem lehet megváltoztatni."

A vizsgálatok nyomán kifejlesztett szoftver folyamatosan frissíti és értékeli az adatbázist. A méréseket bárhol el lehet végezni, erre jó lehetőséget nyújt május 22-23-án a IV. Nagy Sportágválasztó a Merkapt Maraton Sportközpontban (1106 Maglódi út 12/A), ahol példaképeikkel, sztársportolókkal is találkozhatnak a gyerekek. A rendezvény tavalyi sikerét jelzi, hogy 60 sportág képviseltette magát, a látogatók száma elérte a 4500 főt.

A Nagy Sportágválasztón a kicsik összesen 84 sportág mozgásformáit próbálhatják ki ingyenesen, tanácsot is kapnak ahhoz, hogy ezeket hol gyakorolhatják, illetve hogy testfelépítésük, genetikai adottságaik alapján milyen sportágban lehetnek sikeresek. A döntésben a pekingi olimpia magyar érmesei - többek között a kajakos Kovács Katalin, a kenus Kozmann György és a pólós Molnár Tamás - , valamint korábbi ötkarikás bajnokok, Nagy Tímea, Sike András és Kovács Antal segítik őket.

A rendezvény mindkét napon 9-17 óráig tart, 22-én 14 óráig az óvodás és iskolás csoportokat és tanáraikat, 14 óra után és 23-án egész nap pedig a családokat várják a szervezők.

Sportágajánlás tudományos alapokon!

Egy már létező tudományos módszert a laboratóriumból kihoztunk, s hozzáférhetővé tettük mindenkinek. Most már nem csak az élsportolók kapnak részletes, személyre szabott ajánlást sportágválasztáshoz. Módszerünk alkalmas 7 éves kortól, mivel a várható felnőtt kori testi adottságokat is meg tudjuk határozni! 24 ponton történik az adatfelvétel, ami gyors, egyszerű, fájdalommentes.  http://www.mitsportoljak.hu

Publikálta
null