Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Miskolci diákok a Volvo Adventure nemzetközi döntőjén

A miskolci Avasi Gimnázium Naturedoctors csapata lett a Volvo Adventure pályázat idei magyarországi győztese. A Szinva-patak élővilágának megmentését szorgalmazó diákcsoport fogja hazánkat képviselni a június 5. és 10. közötti svédországi nemzetközi döntőn.

A Volvo és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának közel egy évtizedes múltra visszatekintő közös kezdeményezését második alkalommal hirdette meg a Volvo Autó Hungária a magyar gyerekek részére. Az ifjú környezetvédők lelkesedése idén is példaértékű volt, sok ötletes pályamunka érkezett be itthonról a svéd központba.

„Nagyon büszkék vagyunk valamennyi induló csapatra, hogy megtették az első lépéseket környezetük és a Föld megmentéséért. A gyerekek elkötelezettsége és sokszor hosszú éves munkája nemcsak diáktársaik, hanem a felnőtt korosztály számára is nagyon jó példával szolgálhat” – mondta el Bodrogai Gábor, a Volvo Autó Hungária ügyvezető igazgatója. „Reméljük, hogy az ország különböző területein elindított kezdeményezések folytatódnak a jövőben is, és erőt adnak akár nagyobb szabású környezetvédelmi akciókhoz is” – tette hozzá az ügyvezető.

A Volvo Adventure pályázaton évről-évre egyre több csapat szeretné kezdeményezését a nagyközönséggel megosztani. Az idei elődöntőre összesen 373 lelkes csoport nevezett be, 56 különböző országból. A legtöbb jelentkezés idén is Törökországból, illetve Indiából érkezett. A nevezések száma alapján Magyarország idén az ötödik helyet foglalja el a nemzetek sorrendjében.

A miskolci győztes pályázat – „Protecting the cradle of life in Miskolc: Szinva”
A Szinva-patak a Bükk hegységben ered és közel 30 kilométer után torkollik a Sajó folyóba. Különlegessége, hogy hosszának kétharmada Miskolc területén található. Ökológiai értéke több szempontból is felbecsülhetetlen: Magyarország legtisztább karsztvízi patakja, amely a miskolci ivóvízkészlet közel 90 százalékát biztosítja, továbbá a környék egyetlen olyan élőhelye, melyben az Európában ritka fajnak számító sebes pisztráng megél. A Szinva-patak azonban az utóbbi évtizedekben veszélybe került. Ezt felismerve az Avasi Gimnázium tanulói részletes megoldási tervet dolgoztak ki megmentésére.

A győztes csapat tagjai hosszú évek óta szívükön viselik környezetük sorsát. Valamennyien az Avasi Gimnázium hatosztályos képzésének 9. osztályos tanulói. A csapat vezető egyénisége Tóth Ákos, aki már 7 éves kora érdeklődik a környezetvédelem iránt, és néhány éve aktívan tevékenykedik is e területen. Határozottsága, lényegrelátó képessége, proaktivitása és rendkívüli eltökéltsége nagymértékben hozzájárult a projekt sikereihez. Pálúr Paloma Kíra precizitásával, megbízhatóságával, aprólékos kivitelezésével és kreatív ötleteivel segítette a csapatot. Jövőjét is e területen képzeli el, állatorvos szeretne lenni. A csoport harmadik tagja, Simkó Eszter igazi művészalkat, a környezetvédelem mellett nagy szenvedélye a zene. A pályázat elkészítése során nagy részt vállalt az adatgyűjtési és kivitelezési munkákban. A diákok munkáját angol szakos tanáruk, Csiszár Adrienne segítette.

A miskolci csapat a Szinva-patak élővilágának megmentését és a gimnázium vízfogyasztásának csökkentését tűzte ki céljaként. Az iskola tanulói 2006 októberében indították útjára akciójukat. Első lépésként egy felmérést végeztek a patak vízének állapotáról, melyhez a szükséges felszerelést a Holocén Természetvédelmi Egyesület, hazánk első, országos hatáskörű természetvédelmi egyesülete biztosította. Az eredmény elszomorító volt, hiszen a víz minősége nagyon rossz állapotot tükrözött. A gyerekek lengyel segítők közreműködésével még ugyanebben a hónapban meg is kezdték a patak környezetének megtisztítását, összesen 860 kg hulladékot gyűjtöttek össze közös erővel. Ezzel párhuzamosan a Diák Patakőrséget is létrehozták, amely plakátok segítségével hívja fel az emberek figyelmét a környezetvédelmi problémákra, valamint minden hétvégén ellenőrzi a környék tisztaságát.

A projekt utolsó lépéseként „kisebb vízeséseket” szeretnének a mederben kialakítani, hogy a magasabb vízszinttel nagyobb életteret biztosíthassanak a patak élővilágának. Emellett ún. szennyfogó rácsok elhelyezését is szorgalmazzák a gyerekek, melyek fontos szerepet játszanak majd a patak vízének tisztán tartásában. A csobogók, illetve a szennyfogó rácsok beépítése várhatóan idén tavasszal kezdődik meg. Az akciót a miskolci önkormányzat is támogatja, amely a további pénzgyűjtésben is segítséget nyújt a csapatnak, valamint közreműködésükkel szakértők véleményét is ki tudták kérni a diákok.

A pályázat másik elemeként az Avasi Gimnáziumban újragondolták az iskola vízgazdálkodását és számos lépést tettek annak érdekében, hogy csökkentsék a vízfogyasztást. A gimnázium mosdóiban például a vízöblítéses WC-tartályok mérete túl nagy, ezért a csapat az iskola valamennyi tartályába elhelyezett egy vízzel teli fél literes flakont. A flakon kitölti a tartály közel egynegyedét, így használatonként fél literrel kevesebb víz fogy el. A módszer segítségével évente közel 180 m3 vizet spórolt meg az iskola. Az így megtakarított pénzt pedig környezetvédelmi célokra és a diákélet fellendítésére költi a gimnázium.

A diákok és segítő tanáruk áldozatos munkájának köszönhetően a Szinva-patak környékének szennyezettsége és a gimnázium vízfogyasztása is jelentős mértékben csökkent. A projekt érdekes tapasztalata volt, hogy a kezdeményezés nagyobb figyelmet és elismerést vívott ki a felnőtt generáció részéről, mivel gyerekek által megtervezett és megvalósított akcióról volt szó.

A pályázatok elbírálásáról
A pályázatra beérkezett munkákat a svéd zsűri tagjai értékelték először. A hazai elődöntőn már csak az a hat csapat vehetett részt, akik pályázatát a skandináv kollégák a legmagasabb pontszámmal jutalmazták. A hazai elődöntő harmadik helyezettje a gödöllői Török Ignác Gimnázium csapata lett, akik a kerékpárhasználatot igyekeztek népszerűsíteni. Az iskola egy másik csapata már a tavalyi Volvo Adventure pályázatra is nevezett, akkor a dobogó második fokára állhattak fel a magyarországi elődöntőn. Idén a második helyezést a Budapest 4. kerületi Karinthy Frigyes Általános Művelődési Központ tanulói érdemelték ki. A diákok Káposztásmegyer eredeti, mocsári élővilágának megmentéséért léptek fel. Az elődöntő győztese pedig a miskolci Avasi Gimnázium Naturedoctors csapata lett. Ők mérhetik össze tudásukat a nemzetközi döntőn Göteborgban június 5. és 10. között, a 10.000 amerikai dolláros fődíjért, a 6.000 dolláros második, illetve a 4.000 dolláros harmadik helyezésért.

A Volvo Adventure pályázatról általában
A Volvo Adventure-re 13 és 16 év közötti fiatalok jelentkezhettek 2-5 fős csapatokkal, a diákokat egy tanár is segíthette. A versenyen részt vevő gyerekeknek egy, a lakókörnyezetükben fellelhető környezetvédelmi problémára kellett megoldást kidolgozniuk, melyet utána meg is kellett valósítaniuk. A pályázatnak a kutatás és tervezés mellett a probléma megoldásának menetét és annak eredményeit is tartalmaznia kellett.

A diákoknak nem kellett bonyolult és lehetetlen feladatokat teljesíteniük. A Volvo Adventure célja nem az, hogy elijessze a gyerekeket a környezetvédelemtől, hanem éppen ellenkezőleg, a verseny fel szeretné hívni a fiatalok figyelmét arra, hogy mennyit tehetnek ők maguk is a világ és jövőjük védelméért.

A pályázatokat a hazai zsűri dr. Juhász Árpád neves geológus elnökletével, valamint Bernáth Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium munkatársának és Sztárcsevity Andrea, a Volvo Autó Hungária marketing igazgatójának részvételével értékelte.

Publikálta
null