Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
adó, adótörvények

Adózás, helyi adók

AJKP

AJKSZP

AJTP

Alkalmazás

Alkotóház

Államigazgatás

Állatbarát

Állattartás

Belföld

Beruházás

Biztosítás

Civil hírek

Család

Dél-Alföldi Régió

Egészség

Egészségügyi ellátás

Egészségügy / szociális intézmények

egyenlő bánásmód és esélyegyenlőség

Egyenlő esélyek

Egyházak

Elektronikus ügyintézés

Életminőség

Életmód

Építési ügyek

Építészet

Érdekességek

Érzelmek

EU

EU pályázatok

Európa jövője

e-ügyintézés

Fejlesztés

Felhívás

Fiatalok

Foglalkoztatás

Gasztronómia

Gazdasági és kereskedelmi potika

Gazdasági hírek

Gazdaságpolitika

Hazai sport

Helyi önkormányzat

Helyi szolgáltatások

Ifjúság

Információ

Informatika

Innováció

Interjú

Internet

Internet / multimédia

Intézmény

Jegyzet

Jótékonyság

Jótékonysági rendezvények

képviselő-testület

Kiállítások, konferenciák

Kitüntetés

Koncert

Konferencia

Konferencia

Könyvismertető

Környezet

Környezetvédelem

Közbiztonság

Közérdekű információk

Közlekedés

Közlekedési információk

Közösség

Közvélemény

Kultúra

Kulturális programok

Megvalósult fejlesztések

Miniszterelnök

Munkaerőpiac

Műsorok

Nemzeti Fejlesztési Terv

Nemzetiségi ügyek

Nyilatkozat

Nyugdíjasoknak

Oktatás

Oktatás és képzés

Önkormányzat

Pályázat

Pályázatok

Politika, közélet

Portré

Programajánló

Rendezvény

Rendőrségi hírek

Sport / fittness / szabadidő

Sportrendezvény

Szabadidő

Szociális ügyek

Szociálpolitika

Társadalmi kirekesztés

Társadalom

Távközlés

Történelem

Tudás

Tudósítás

Turizmus

Ünnepi híradások

Vállalkozások, cégek

WRC-európai hálózat


Jobboldali Ön vagy baloldali?


A parlamenti választások előtti felfokozott hangulatban egyre több médiaszereplő, politikus és társadalomkutató elemzi az állampolgárok gazdasági, kulturális és politikai attitűdjeit, próbálják balra, illetve jobbra csoportosítani a választókat és a pártokat, és megbecsülni, melyik oldal fog nyerni a nagy versenyben.

Ez nem csak azért nehéz kérdés, mert a választópolgárok többsége nem kizárólagosan konzervatív, szociáldemokrata vagy liberális az összes őt érintő kérdésben, hanem mert maguk a parlamenti pártok sem sorolhatóak álláspontjaik alapján egyértelműen egyik vagy másik irányzat mögé. Ez nem sajátosan a magyar társadalom jellemzője, más európai országok állampolgárai is vegyes attitűdökkel rendelkeznek lényeges gazdasági és társadalmi kérdésekről. A képletet még inkább bonyolítja a „bal” és a „jobb” időben és országonként változó definíciója. Míg a 20. század nagy részében a fő politikai törésvonal a gazdasági kérdések alapján történő bal-jobb polarizáció mentén húzódott, ahol a hagyományos munkásosztály a baloldalt, a középosztály a jobboldalt támogatta, addig a 60-as évektől kezdődően a posztmaterialisták új kérdésfelvetésekkel színesítették a politikai palettát. Ezek az új kérdésfelvetések az abortusztól a kulturális és etnikai sokszínűségig terjedtek, a környezetvédelemtől a különböző kisebbségek védelméig és képviseletéig. A nyugati jóléti társadalmakban a posztmaterialisták újfajta politikai (és nem politikai) képviseletet vívtak ki maguknak, és a legtöbb társadalmi, gazdasági kérdésben a konvencionális baloldali álláspontot képviselik (R. Inglehart, 1997). De ez már egy másfajta „baloldal”, mint a mindenkori államhatalom autoritását szentesítő baloldal.

A pszichológiai és egyéb önismereti tesztek mintájára mind a magyar, mind az angol nyelvű internetes portálokon jelentek meg olyan politikai attitűdmérő tesztek, amelyek segítségével az érdeklődő választópolgárok elhelyezhetik önmagukat a gazdasági, társadalmi és kulturális értékek koordinátarendszerében (Political Compass, Politográf). Ezek a tesztek adták az ötletet egy kissé empirikusabb elemzés elvégzésére.

A World Value Survey 1999-2001 hullámában felvett adatok alapján ebben az írásban azt mutatom be, hogy:

  1. az európai országok állampolgárai hogyan vélekednek hat, a bal-jobb skálán elhelyezhető gazdasági és társadalmi kérdésről;
  2. és megkísérlem egy olyan koordinátarendszerben elhelyezni az európai országokat, amely akár egy gazdasági-társadalmi érték-koordinátarendszernek is megfeleltethető.

A rendelkezésünkre álló WVS adatok 1999-2001-ből származnak, így ezek nem tekinthetők a legfrissebbeknek. A WVS kutatásban mért magyar adatok mellett rendelkezünk 2003-as magyar adatokkal is, ugyanis az MTA Politikatudományi Intézete irányításával zajló Értékmonitor kutatás több közös kérdést is tartalmazott a WVS felvételekkel.

A WVS kutatás ismétlődő kérdéssora arra kéri a válaszadókat, hogy helyezzék el véleményüket egy egytől tízig terjedő skálán. A kijelentéspárok a következőek voltak:

  1. a nagyobb teljesítményre való ösztönzés érdekében a jövedelemkülönbségeket csökkenteni vagy növelni kellene;
  2. a gazdaságban az állami tulajdon vagy a magántulajdon részarányát kellene-e növelni;
  3. az államnak vagy az egyéneknek kell nagyobb mértékben felelősséget vállalniuk a saját magukról való gondoskodásban;
  4. az államnak több kontrollt kellene gyakorolnia vagy több szabadságot kellene biztosítania a vállalatoknak;
  5. a munkanélküli segély megtartása érdekében a munkanélkülieknek minden lehetséges munkát el kell-e vállalniuk vagy legyen joguk a számukra nem megfelelő munkát visszautasítani;
  6. a verseny ártalmas (mert az emberekből a legrosszabbat hozza ki) vagy jó dolog (mert ez ösztönzi az embereket az új megoldások keresésére).

A soron következő ábrákon bemutatjuk, hova helyezhető el egy-egy ország az állampolgári vélemények alapján. Az oszlopok azt jelzik, hogy az 1-10 fokú skála középértékétől (5,5) melyik irányba és milyen mértékben térnek el az országátlagok. A különböző színekkel az országok földrajzi elhelyezkedését érzékeltetjük.

Az első ábrán (Jövedelemkülönbségek csökkentése vs. növelése) a piros választóvonal az 1-10 skála középértékének, az 5,5-nek a helyét jelzi; az e választóvonal fölé nyúló országok állampolgárai inkább azzal értenek egyet, hogy a jövedelemkülönbségeket csökkenteni kellene, míg e választóvonal alatti országok állampolgárai azzal, hogy inkább növelni kellene.

Mivel a World Value Survey 1999-2001 hullámában Magyarországon nem kérdezték meg ezt a kérdéspárt, az itt bemutatott magyar adatok a 2003-ban lekérdezett magyarországi Értékmonitor vizsgálatból származnak. A skálatranszformáció után (a 11 fokú skálát 10 fokú skálává módosítva) Magyarországon az átlag értéke 7,10, vagyis inkább "(10) A jövedelemkülönbségeket csökkenteni kellene" attitűdhöz vannak közelebb az állampolgári vélemények. A régió országai közül hasonlóan vélekednek a szlovén, a horvát, valamint a román állampolgárok is.

A második ábrán (Állami tulajdon vs. magántulajdon) az állampolgárok gazdasági attitűdjét mérő kijelentéspárt mutatjuk be. A vizsgált országok között egyetlen olyat találunk, amelynek állampolgárai láthatóan az állami tulajdon részarányának növelése mellett foglalnak állást, Moldáviát. Az európai országok többsége a magántulajdon részarányának növelése mellett érvel.

A 2003-as magyar adatok szintén az Értékmonitor vizsgálatból származnak. A 11 fokú skála átalakítása után 10 fokúvá az átlag 5,51, éppen a skála középpontja mellett van. A magyar állampolgárok körülbelül fele-fele arányban foglalnak az egyik vagy a másik álláspont mellett állást. A régió országai közül a csehek, a románok, és a horvátok foglalnak állást a magántulajdon részarányának növelése mellett.

A harmadik ábrán (Állami kontroll vs. szabadság) egy, az országok közötti eltérő véleményeket jól mutató kijelentéspárt látunk. Luxemburg kivételével a nyugat-európai jóléti országok állampolgárai inkább azzal értenek egyet, hogy az állam adjon több szabadságot a vállalatoknak, míg a volt posztszocialista országokban (ahol még sok esetben folyamatban van a privatizáció), inkább ellentétes véleményt képviselnek a megkérdezettek, és a vállalatok feletti hatékonyabb állami kontrollt követelik.

Szlovénia és Horvátország kivételével a régió országaira is igaz, hogy hatékonyabb állami kontrollt szeretnének az állampolgárok, Magyarországon is, ahol az átlag a WVS 1999-es felvétele szerint 6,66.

A negyedik ábrán bemutatott (Állami vs. egyéni felelősség) kérdés, akárcsak az előbbi, szép megoszlásokat és különbségeket jelez az európai országok állampolgárai között. A skála középértéke feletti országok állampolgárai ebben a kérdésben a tekintélyelvű (authoritarian), míg a skála középértéke alatti országok állampolgárai a liberális (libertarian) vagy posztmaterialisa álláspontot képviselik (ld. Political Compass).

Spanyolország, Olaszország és Görögország kivételével a nyugat-európai országok állampolgárai a skála „Az egyéneknek nagyobb mértékben kell felelősséget vállalniuk a saját magukról való gondoskodásban” álláspontot képviselik. A volt szocialista országok többségében pedig még mindig elvárják az állampolgárok az államtól, hogy gondoskodjon róluk.

Magyarországon az átlag a WVS 1999-es felvétele szerint 6,13, míg a 2003-as Értékmonitor vizsgálat szerint 6,00, vagyis mindkét időpontban közelebb áll az állami gondoskodást elváró attitűdhöz, mint az egyéni gondoskodásra szavazó attitűdhöz. A régió országai közül hasonlóan gondolkodnak Szlovéniában, Lengyelországban és Szlovákiában.

A munkanélküliek munkavállalásával (5. ábra) kapcsolatos kijelentéspárnál egyértelműen a skála középértékénél alacsonyabb értékeket választották az európai országok állampolgárai. A balkáni országokban nem kérdezték ezt a kérdést.

Magyarországon ez az átlag 1999-ben (WVS) 4,29, 2003-ban 5,29 (Értékmonitor), először a skála középértéke alatt. A régió állampolgárai hasonlóan a magyar attitűdhöz, úgy vélik, hogy a munkanélkülieknek minden munkát el kell vállalniuk a munkanélküli segély folyamatossága érdekében.

Az ötödik ábrán (A verseny ártalmas vs. a verseny jó) a versennyel kapcsolatos megítéléseket mutatjuk be. Minden országban közelebb vannak a vélemények a „verseny jó” attitűdhöz, de a nyugat-európai jóléti országokban ezt viszonylag kevésbé gondolják így az állampolgárok, mind máshol.

A WVS kutatási adatai szerint Magyarországon az átlag 3,75, míg az Értékmonitor kutatás négy év elteltével 4,63 átlagpontot mért. A régió országai között csak Lengyelországban (3,99) magasabb az átlag a magyar 1999-es mérésnél.

Több politológiai elemzés is jelezte, és ezek az adatok is bizonyítják, hogy az attitűdök már nem különíthetők el egyértelműen a standard bal-jobb skála alapján. A tradicionális bal-jobb skálát gazdasági dimenziónak tekintve még működhet ez az oppozíció, de a megbízható politikai elemzésekhez emellett szükség van még egy másik dimenzióra is, a társadalmi dimenzióra. Ez a társadalmi dimenzió lehet például az autoriter-libertariánus dimenzió. A következő ábrán (7. ábra) ezt a két dimenziót próbáljuk megragadni a WVS 1999–2001 kutatása előbb elemzett kérdéseinek a segítségével.

A gazdasági „bal-jobb” dimenziót a vállalatok feletti állami kontroll, illetve nagyobb szabadság biztosítása kijelentéspárral definiáltuk, a társadalmi „autoriter-libertariánus” dimenziót pedig az állami, illetve egyéni gondoskodás kijelentéspárral.

Európai országok a gazdasági és társadalmi értéktérben

Az ábrán a vizsgált országok szépen elkülönülnek az e két dimenzió által határolt térben. A nyugat-európai jóléti országok többsége a gazdasági „jobb” és a társadalmi „libertariánus” álláspontok között határolt térben található. A „jobboldali”–„autoriter” országok között található Spanyolország és Olaszország, valamint Ukrajna és Belorusszia, de ezek az országok inkább a koordinátarendszer középpontjában helyezkednek el, semmint valamelyik tengely végpontján. A „baloldali”–„autoriter” tengelyek között található a második legnagyobb elemszámú országcsoport, olyan posztszocialista országokkal, mint Lettország, Szlovákia, Magyarország, Lengyelország és Észtország, valamint Törökország. A gazdasági „bal” és társadalmi „libertariánus” országok Luxemburg mellett még Románia és Csehország (Portugália és Belgium szintén a koordinátarendszer közepén helyezkedik el, nem a tengelyek végénél).

A fenti adatok azt tükrözik, hogyan gondolkoznak az egyes európai országok állampolgárai ezekről a kérdésekről. Az adott országokban lévő kormányok összetétele pedig azt jelzi, hogy kiket választottak meg érdekeik, értékeik képviselőiként. Hogy az állampolgári attitűdök és a parlamenti választásokon megválasztott kormányok által képviselt attitűdök összhangban vannak-e egymással, itt nem áll módunkban tovább elemezni, de kíváncsian követjük, hogyan alakulnak az egyes országokban a parlamenti választások, kiket választanak meg és milyen arányban az állampolgárok, és pontosan milyen elveket követnek a megválasztottak.

Források:

R. Inglehart: Modernization and Postmodernization. Cultural, Economic and Political Change in 43 Societies. Princeton University Press. Princeton, New Jersey, 1997.

World Value Survey
Political Compass
Politográf teszt, Népszabadság Online
Electionworld

A szerző szociológus.

Szerző: Szabó Laura
Publikálás dátuma: 2006.03.29 16:34

Publikálta
Kaszab, Izabella

Start | Hogyan használjam? Powered by T-soft